15 rzeczy, które możesz zrobić z głośnikiem Google Home

Sprawdź 15 rzeczy, które możesz zrobić z głośnikiem Google Home, o większości których nie miałeś pojęcia.

Jeśli jesteś posiadaczem jakiejś wersji głośnika Google, zapewne wykorzystujesz go do słuchania muzyki, ewentualnie radia. Ale jest to zaledwie ułamek jego możliwości i może on stanowić duże wsparcie w codziennych czynnościach. Poniżej podpowiadam, co możesz zrobić z głośnikiem Google Home, żeby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Słuchanie muzyki i radia

Mimo, że puszczanie muzyki poprzez głośnik z asystentem, jest to najbardziej oczywista i najczęściej wykorzystywana funkcja, to myślę, że kilku rzeczy możesz nie wiedzieć.

Oprócz odtwarzania pojedynczych utworów, możesz wydać głośnikowi polecenie, żeby puścił konkretną stworzoną przez Ciebie wcześniej playlistę. Co ważniejsze, możesz wybrać konkretny serwis muzyczny. Ja  mam stworzone własne składanki na Google Play Music. Natomiast na YouTube Music przygotowałem zestaw pod dzieci. Dzięki temu zabiegowi algorytmy nie wariują przy podpowiadaniu mi kolejnych utworów. Wydając polecenie głosowe musisz tylko wskazać z zasobów którego serwisu ma być odtworzona muzyka.

 • OK, Google, play playlist Hip-Hop from Play Music.
 • OK, Google, play playlist Kids Songs from YouTube Music.
 • OK, Google, play radio (nazwa stacji).

Odtwarzanie dźwięków relaksacyjnych

Jeżeli jesteśmy już przy odtwarzaniu multimediów, nie każdy wie, że Asystent Google dysponuje sporym zasobem dźwięków relaksacyjnych. Możemy się nimi wspierać, żeby uzyskać większe skupienie podczas pracy i nauki, wyciszyć się w trakcie czytania, czy wprowadzić odpowiedni klimat dla snu dziecka.

 • OK, Google, help me relax.
 • OK, Google, play sounds of the (nazwa dźwięku).

Przykładowe dźwięki: forest, river, ocean, thunderstorm, rain, night, fireplace, whitenoise.

Naśladowanie głosów zwierząt

Kolejna zdolność inteligentnych głośników od Google związana z dźwiękiem. O tej funkcji wspominam z perspektywy ojca dwójki małych dzieci, dla których wydobywające się z urządzenia odgłosy zwierząt, stanowią nie lada atrakcję.

 • OK, Google, what does an (nazwa zwierzęcia) say?
 • OK, Google, play a (nazwa zwierzęcia) sound.

Przykładowe zwierzęta: Bear, Bird, Cat, Chicken, Cow, Dinosaur, Dog, Duck, Frog, Gorilla, Horse, Lion, Monkey, Mouse, Pig, Sheep, itp.

Ustawienia alarmów i budzików

Ustawienie alarmu o wyznaczonej godzinie to kolejna oczywista, a mało wykorzystywana funkcja inteligentnych głośników. A jako budzik produkt Google sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ pozwala nie tylko na ustawienie godziny alarmu, ale również na nadanie mu nazwy oraz głosowe sprawdzenie aktywnych, a nawet anulowanie wszystkich przypomnień. Miłym dodatkiem jest również możliwość ustawienia zamiast standardowego dźwięku ulubionej piosenki, albumu albo stacji radiowej. Żeby włączyć drzemkę (domyślnie 10 min.) wystarczy powiedzieć „Snooze” albo „Snooze for (ilość minut) minutes”.

 • OK, Google, set the alarm at (godzina).
 • OK, Google, set the Wyjazd do pracy alarm at (godzina).
 • OK, Google, what alarm do I have tommorow?
 • OK, Google, set alarm on weekdays on (godzina).
 • OK, Google, cancel all alarms.
 • OK, Google, set a music alarm at (godzina).
 • OK, Google, set a media alarm at (godzina).
 • OK, Google, set a radio alarm at (godzina).

Połączenie z telefonem przez bluetooth

Możesz używać Google Home Mini, jak zwykłego głośnika bluetooth. Funkcja szczególnie przydatna przy aplikacjach na telefonie, które nie obsługują castowania. Cały proces możesz możesz przeprowadzić za pomocą poleceń głosowych. Jedyna rzecz, którą musisz zrobić manualnie, to potwierdzić parowanie na telefonie.

 • OK, Google, enable pairing mode.
 • OK, Google, connect bluetooth.
 • OK, Google, disconnect bluetooth.
 • OK, Google, is bluetooth active?
 • OK, Google, unpair all devices.

Znajdowanie telefonu

Opcja przydatna szczególnie dla płci pięknej, pomożesz szybko namierzyć w której torebce znajduje się telefon. A mówiąc poważnie, wypowiedzenie komendy „OK, Google, find my phone”, jest bardzo skuteczne, ponieważ telefon zagubiony telefon wyda z siebie dźwięk, nawet jeśli jest wyciszony.

Nadawanie wiadomości głosowych

Szczególnie przydatne, jeśli posiadamy w domu kilka głośników Google. Za pomocą komendy „OK, Google, broadcast (nasza wiadomość)” wyślesz na wszystkie urządzenia wiadomość głosową. Co ważne, do nadawania wystarczy telefon z zainstalowanym asystentem Google. Funkcja działa nie tylko w obrębie sieci WiFi, ale również na danych komórkowych, więc wiadomość nadamy np. jadąc samochodem do domu.

Wykonywanie połączeń telefonicznych

Poprzednia funkcja najbardziej przypomina działaniem krótkofalówki. Ale Google poszło o krok dalej i na swoich urządzeniach umożliwia również wykonywanie połączeń telefonicznych. Nie muszę chyba wyjaśniać jak przydatna jest to funkcja przy dwójce małych dzieci, z których jedno ma 3 miesiące i wisi na ręku, a telefonu nie ma w zasięgi wzroku.

 • OK, Google, call to (nazwa kontaktu).

Wydawanie kilku poleceń naraz

Najczęściej komunikacja z głośnikiem Google odbywa się poprzez wydanie polecenia, na które Asystent odpowiada albo wykonuje właściwą akcję. Może być to uciążliwe, kiedy zlecamy kilka czynności na raz. W takim przypadku dobrze jest skorzystać z łącznika „and”, dzięki któremu przekażemy wszystkie zadania w jednym zdaniu.

 • OK, Google, turn on lights and turn on the fan and play my Hip-Hop playlist.

Wykorzystanie rutyn

O tej funkcji wie bardzo mało osób, gdyż zwyczajnie nie jest ona dostępna w naszym kraju. Żeby z niej skorzystać trzeba przestawić język telefonu na angielski. Polecam to zrobić, gdyż dopiero wtedy głośnik Google rozwija skrzydła i pokazuje swój prawdziwy potencjał. Najprościej tłumacząc rutyny pozwalają uruchomić kilka zadań / czynności za pomocą tylko jednej komendy. Co więcej, możesz ustawić więcej niż jedno „słowo klucz”, dzięki czemu nie musisz jej dokładnie pamiętać. W tym wpisie dokładnie opisuje, jak skonfigurować Rutyny Google.

 • OK, Google, movie time.

Przekazywanie spersonalizowanych informacji

Asystent Google posiada bardzo przydatną funkcję, która polega na rozróżnianiu użytkowników po głosie. Dzięki temu, odpowiadając na pytania lub wykonując polecenia, bierze pod uwagę spersonalizowane informacje. Dlatego, kiedy moja żona doda głosowo jakieś wydarzenie, pojawi się ono tylko w jej kalendarzu. Podobnie kiedy ustawimy przypomnienie, Asystent przypiszę je na podstawie głosu do właściwego konta. Żeby wszystko działało prawidłowo, oczywiście użytkownicy muszą być podpięci w aplikacji Google Home oraz mieć włączoną i skonfigurowaną funkcję Voice Match.

Sterowanie oświetleniem

Jedna z podstawowych funkcji, jeżeli chodzi o smart dom i bardzo prosta do skonfigurowania. Wystarczy, że w aplikacji Google Home na telefonie dodamy usługi poszczególnych producentów. I już jesteśmy w stanie sterowaniem oświetleniem w domu za pomocą głosu. Możemy włączać i wyłączać poszczególne punkty świetlne lub kontrolować całe oświetlenie w danym pomieszczeniu. Przy użyciu Asystenta Google zmienimy kolor oraz natężenie światła. A używając wcześniej wspomnianych rutyn, można ustawić bardziej skomplikowane automatyzacje, np. związane z porą dnia, albo opuszczeniem przez nas mieszkania. Żeby bez przeszkód sterować światłem za pomocą inteligentnego głośnika proponuję zmienić standardowe przełączniki, na dotykowe z modułem WiFi lub na fale radiowe.

Sterowanie domowymi urządzeniami

To zastosowanie jest równie proste do wdrożenia, jak smart oświetlenie. Wystarczy, że kompatybilne urządzenie dodamy do aplikacji Google Home i już mamy nad nim pełną głosową kontrolę. Co ważne, dzięki inteligentnym gniazdkom, również standardowe sprzęty mogą być elementem smart domu. Ja polecam wszystkim urządzenia należące do rodziny Tuya Smart. Ze względu na ich różnorodność, dostępność i niską cenę.

Zmiana kanałów telewizyjnych

Żeby z pomocą głośnia Google sterować głosowo telewizorem, dekoderem, kinem domowym itp. potrzebny będzie dodatkowy gadżet. Mowa o pilocie uniwersalnym Broadlink RM Pro, który pozwala zastąpić wszystkie piloty na podczerwień, jakie mamy w domu. Co więcej, obsługuje też urządzenia sterowane falami radiowymi, np. tanie dotykowe przełączniki światła. Oprócz prostych komend jak włączenie i wyłączenie urządzenia, możemy wprowadzić bardziej futurystyczne ustawienia. Wystarczy, że odpowiednio ustawimy scenariusz w aplikacji Broadlink oraz skonfigurujemy rutynę w Google Home i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kanały zmieniać wypowiadając ich konkretne nazwy.

Sterowanie multimediami na telewizorze

Dokładnie mówiąc aplikacjami pokroju YouTube czy Google Play Music. Żeby móc robić takie rzeczy, musimy posiadać Chromecasta albo urządzenie, które ma go wbudowanego. Sam Chromecast jest w naszym kraju raczej urządzeniem egzotycznym. Ale wiele osób zakupiło przystawki oparte na Android TV od firmy Xiaomi. Niewielu posiadaczy Mi Boxów zdaje sobie sprawę z potencjału jaki posiadają te urządzenia. Szerzej o castowaniu pisałem w tym artykule, a w wielkim skrócie wbudowany Chromecast w połączeniu z głośnikiem Google Home, pozwala właśnie na sterowanie różnymi multimediami bezpośrednio na ekranie telewizora.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.