Broadlink RM Pro – niezbędny element inteligentnego domu

Dzięki uniwersalnemu pilotowi Broadlink RM Pro będziesz w stanie sterować swoimi urządzeniami przy pomocy aplikacji w telefonie oraz wydając polecenia głosowe.

Smart Home to nie tylko kolorowe żarówki

Mówiąc o rozwiązaniach typu smart home w Polsce, większość osób ma na myśli żarówki, których kolor możemy zmieniać za pomocą aplikacji w telefonie. Ewentualnie głośniki z wbudowanym asystentem głosowym od Google albo Amazona. Co bardziej zaznajomieni z tematem wymienią inteligentne gniazdka, automatyczne odkurzacze, czujniki ruchu i otwarcia itp. A co ze sprzętem audio/wideo? Przecież to kategoria urządzeń z których najczęściej korzystamy.

Co prawda najwyższe modele telewizorów i soundbarów są wyposażone w asystentów głosowych, jednak są to kosztowne rozwiązania. Jeżeli nie chcesz wymieniać swojego sprzętu i pozbywać się z kieszeni dużej ilości pieniędzy, mam dla Ciebie rozwiązanie. Uniwersalny pilot Broadlink pozwala na sterowanie urządzeniami za pomocą podczerwieni (wersja RM Mini) oraz fal radiowych (wersja RM Pro).

Broadlink RM Pro – uniwersalny pilot do inteligentnych zadań

Podstawowe zadanie tego gadżetu to możliwość zaprogramowania i zastąpienia wszystkich pilotów działających na IR. Więc mówimy tu o telewizorach, dekoderach, amplitunerach, soundbarach, klimatyzatorach, odkurzaczach itp. Już sama perspektywa pozbycia się tego całego plastiku na poczet jednej aplikacji w telefonie brzmi super. Ale to potrafi każdy uniwersalny pilot z supermarketu. Dla entuzjastów smart rozwiązań najważniejsza będzie współpraca z asystentem od Google i Amazona oraz platformą IFTTT. Dzięki temu domowe wyposażenie „będzie słuchało” naszych poleceń i automatycznie wykonywało pewne czynności.

Aplikacja na telefon Intelligent Home Center

Aplikacja Broadlinka jest prosta, aczkolwiek nie do końca intuicyjna, więc opiszę krótko proces konfiguracji. Już na początki trzeba zwrócić uwagę, żeby ściągnąć właściwą wersję Intelligent Home Center ze sklepu Google Play, co dziwne tą bez dopisku EU. Następnie zakładamy nowe konto, dodajemy naszą jednostkę sterującą według instrukcji na ekranie. W końcu konfigurujemy poszczególne urządzenia. Wybieramy jakim sprzętem chcemy sterować i znajdujemy właściwą markę. Jeżeli nie ma jej na liście, pozostaje jeszcze baza urządzeń stworzona przez samych użytkowników.

Po wybraniu właściwej opcji tworzy się gotowy do używania wirtualny pilot. Jeżeli z jakichś powodów sterowanie naszym sprzętem nadal nie działa, możemy ręcznie zdefiniować wszystkie przyciski. W tym celu wchodzimy w tryb nauki. Wybieramy jakiej funkcji chcemy nauczyć pilota, zbliżamy oryginał do Broadlinka i wciskamy na nim właściwy guzik. W ramach każdego dodanego sprzętu możemy nadać własną nazwę oraz dodać zdjęcie, co ułatwia poruszanie się po menu głównym.

Aplikacja na telefon Intelligent Home Center
Aplikacja na telefon Intelligent Home Center

Dlaczego warto kupić Broadlink RM Pro zamiast zwykłego pilota uniwersalnego

Ale co tak naprawdę zyskujemy dzięki temu gadżetowi, który kosztuje znacznie więcej niż standardowy uniwersalny pilot z supermarketu. No bo przecież nie chodzi tylko o możliwość sterowania aplikacją na telefonie. Dzięki integracji z asystentem Google, otrzymujemy możliwość sterowania sprzętem domowym za pomocą prostych komend głosowych. Ale co ważniejsze, możemy tworzyć tzw. sceny (tutaj nazwane miejscami), które w połączeniu z rutynami Google Home pozwalają odblokować pełen potencjał urządzenia.

Chcesz jedną komendą włączyć telewizor i soundbar? Nie ma problemu. Na dekoderze ma zostać wybrany konkretny kanał, a kino domowe ma zagrać z wybranymi wcześniej ustawieniami? Proszę bardzo. A może posiadasz klimatyzator i chcesz, żeby przy danej temperaturze otocznia, uruchomił się z ustawioną wcześniej mocą. Opcje są nieograniczone i zależą tylko od twojej wyobraźni oraz możliwości technicznych posiadanych sprzętów.

Wersja RM Pro czy RM Mini

Pozostaje jeszcze kwestia zasadności dopłaty do Broadlinka w wersji RM Pro, który współpracuje z pilotami radiowymi. Co prawda takie urządzenia są w Polscę bardzo mało popularne, ale z mojego punktu widzenia jest to nieoceniona funkcjinalność przy budowie smart mieszkania. A konkretnie chodzi o możliwość sterowania naściennymi dotykowymi włącznikami światła.

Każdy, kto wymienił kila żarówek na inteligentne, a dosłownie jeden pstryczek żony unicestwił jego smart oświetlenie, będzie wiedział o czym mówię. Niewtajemniczonym tłumaczę, że wyłączenie światła standardowym fizycznym przełącznikiem odcina dopływ prądu do żarówki, a tym samy do modułu WiFi, więc nie możemy sterować nią zdalnie. Ten problem rozwiązują wspomniane wcześniej dotykowe włączniki. Jeśli nie zależy nam na możliwości zmiany koloru oświetlenia, dzięki nim nie musimy w ogóle wymieniać żarówek, co znacznie zmniejsza koszt instalacji.

Broadlink RM Pro kontra Sonoff Bridge 433

Użytkownicy Sonoff, czyli najpopularniejszego w naszym kraju systemu sterowanego falami radiowymi stwierdzą, że RF Bridge 433 pozwala na to samo. I w pełni się z tym zgadzam, nawet jeden taki mostek posiadam, ale używam go do kontrolowania czujników ruchu i otwarcia. Wszystkie piloty od oświetlenia mam sparowane z Intelligent Home Center. Po pierwsze dzięki temu nie blokuję kanałów radiowych, których Sonoff potrafi obsłużyć maksymalnie 4, a po drugie aplikacja eWeLink jest mało intuicyjna i nie pozwala na wszyskie rozwiązania dostępne w ustawieniach Broadlinka.

Broadlink RM Pro – obowiązkowy zakup dla fanów smart rozwiązań

Nie wyobrażam sobie budowy inteligentnego mieszkania bez Broadlinka RM Pro. Za pomocą jednego gadżetu jesteś w stanie zapanować nad większością urządzeń w domu. A w połączeniu z aplikacją Google Home i rutynami możemy skonfigurować wygodny i nowoczesny system sterowania głosem.

Budując smart mieszkanie pamiętaj o pozostałych domownikach

Na koniec ważna rada. Pamiętaj, że smart rozwiązania mają służyć wszystkim domownikom, nie tylko Tobie. Musisz uważać, żeby zakup, którym Ty jesteś zachwycony, nie utrudniał życia innym osobom. W odniesieniu do tematu tego artykułu, proponuję zostawić wszystkie piloty na widoku, żeby można było korzystać ze sprzętu w normalny sposób. Ewentualnie zamów dodatkowo prostego pilota uniwersalnego, którego obsługi nauczy się zarówna żona jak i babcia.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.