Co warto zainstalować na Android TV w 2021 roku?

Jakie aplikacje są obecnie niezbędne, żeby w pełni wykorzystać potencjał platformy Android TV? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Android TV stał się bardzo popularny w Polsce i wielu z Was posiada telewizor albo przystawkę do telewizora z systemem od Google. Świadczy również o tym poczytność wpisu na blogu o 10 przydatnych aplikacjach na Android TV. Ale w technologii i w oprogramowaniu, przez rok może się bardzo dużo zmienić. A więc jakie aplikacje są obecnie niezbędne na Twoim smart telewizorze? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Platforma Android TV nie ma może takiej biblioteki gier, jak jej odpowiednik na telefony, ale i tak jest w czy wybierać. O ile w wiele gier, szczególnie tych prostszych, zagrasz za pomocą pilota, to te bardziej skomplikowane wymagają pada. Ale nie martw się, nie będziesz musiał inwestować w dodatkowy sprzęt, ponieważ z pomocą przychodzi aplikacja Bluetooth Gamepad. Dzięki niej do sterowania będziesz mógł wykorzystać swój telefon. Wystarczy, że zainstalujesz program na telewizorze oraz telefonie i sparujesz przez Bluetooth. Dzięki temu będziesz miał w pełni funkcjonalny kontroler do wykorzystania w grach.

Najczęściej pilot, który jest dołączony w zestawie z telewizorem, nie jest w pełni przystosowany do obsługi platformy Android TV. A co, jeśli moglibyśmy sami skonfigurować działanie poszczególnych przycisków na pilocie? Masz taką możliwość, wystarczy, że zainstalujesz aplikację Button Mapper. Możesz w niej przypisać nowe działania do większości przycisków na pilocie. Co ważne, program rozróżnia pojedyncze i podwójne wciśnięcie oraz długie przytrzymanie.

Jeśli używasz ekosystemu Google do zarządzania swoimi plikami i zdjęciami, powinieneś zainstalować Google Drive. Będziesz miał wtedy dostęp do wszystkich swoich materiałów przechowywanych w chmurze. Jest to też idealne rozwiązanie problemu małej ilości przestrzeni dyskowej dostępnej w urządzeniach z Android TV. Pamiętaj tylko, że aplikację musisz zainstalować z pliku APK.

Jeżeli instalujesz dużo aplikacji bezpośrednio z plików APK to wiesz, że zazwyczaj nie pojawiają się one na ekranie głównym Android TV, a nawet nie są widoczne w szufladzie aplikacji. Wówczas trzeba instalować specjalnego launchera, który zastępuje ekran główny. O wiele prostszym rozwiązaniem jest Nebula Manager. Program tworzy dodatkowy „kanał” na ekranie głównym, a Ty decydujesz jakie aplikacje mają być wyświetlane.

W zeszłorocznym zestawieniu wspominałem o X-plore File Manager, którego używam jako menedżera plików na telewizorze. Ale jeśli chcesz tylko program do kopiowania plików między dwoma urządzeniami, to zainstaluj Send files to TV. Aplikacja jest super prosta. Potrzebujesz tylko telewizor i telefon lub laptop podłączone do tej samej sieci WiFi. Wybierasz opcję Send na urządzeniu z którego będziesz przesyłał pliki, a na drugim klikasz Receive. Program idealnie sprawdza się do wysyłania plików APK.

YouTube to chyba najpopularniejsza i najczęściej instalowana aplikacja na Android TV. Jednak największym problemem tej platformy stały się coraz bardziej nachalne reklamy. Co prawda możesz, tak jak ja, wykupić wersję premium, ale nie każdy chce opłacać kolejną subskrypcję. I tu z pomocą przychodzi aplikacja SmartTube. Oprócz blokowania reklam, jest przydatna opcja przeglądania materiału w pływającym oknie, kiedy Ty przeglądasz bibliotekę. Możesz ustawić również wiele opcji dotyczących rozdzielczości, jakości obrazu oraz dźwięku.

W temacie przeglądarki internetowej również wskazywałem już faworyta roku temu. Więc dlaczego nie używam już Puffin TV Browser? Po pierwsze po jakimś czasie nie mogłem pobierać za jej pośrednictwem plików. Następnie były problemy z odtwarzaniem materiałów wideo. Później były plotki o jakimś podejrzanym amerykańskim serwerze, za pośrednictwem którego się łączyła. Aż w końcu Puffin wprowadził płatną subskrypcję. Jej miejsce zajęła przeglądarka TV Bro. Nie będę się tu za wiele rozpisywał, ponieważ wszystkie treści wyświetlają się prawidłowo, a strony ładują się bardzo szybko.

TVUsage to aplikacja, która pozwoli zachować cyfrową równowagę w trakcie korzystania z telewizora. Dzięki niej sprawdzisz, ile czasu korzystałeś z poszczególnych aplikacji zainstalowanych w systemie. Z perspektywy rodzica nieoceniona jest funkcja blokowania wybranych aplikacji za pomocą kodu PIN. Możesz również ustawić limit dziennego korzystania z danego programu.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego krótkiego zestawienia wybierzesz kilka aplikacji, dzięki którym korzystanie z Android TV będzie jeszcze przyjemniejsze. Pamiętaj, że to platforma oferująca ogromne możliwości i szkoda byłoby oglądać na niej tylko filmy.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.