Inteligentna żarówka czy przełącznik światła: porównanie możliwości i kosztów

Każdy, kto interesuje się rozwiązaniami smart home, staje w końcu przed wyborem: inteligentna żarówka czy przełącznik światła? Czytaj dalej a poznasz odpowiedź.

W dzisiejszym poście zajmiemy się inteligentnymi żarówkami i przełącznikami światła. Temat powinien być ciekawy zarówno dla tych, którzy posiadają już jakieś smart urządzenia, a szczególnie polecam go początkującym. Mam nadzieję, że po lekturze będziecie wiedzieli, jaki kierunek obrać przy kolejnych zakupach.

Zastosowanie smart oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach

Zarówno żarówek i przełączników używam od ponad 2 lat, więc poznałem wady oraz zalety obydwu rozwiązań. Najbardziej rozpowszechniona zasada brzmi: do lamp stosuj smart żarówki, a do wszystkich innych smart przełączniki. I w większości przypadków sprawdza się ona bardzo dobrze. Prześledźmy różne rozwiązania w poszczególnych pokojach.

Kuchnia

Pierwsza na tapetę idzie kuchnia, w której najczęściej znajduje się dużo źródeł światła. Więc zastosowanie przełącznika, zamiast wymiany wszystkich żarówek pozwoli na duże oszczędności. W moim przypadku jest to jedna taśma LED, trzy halogeny oraz lampa pod sufitem, z niewymienialnymi żarówkami.

Biorąc pod uwagę, że przełączniki są praktycznie w tej samej cenie co żarówki, przeliczcie sobie oszczędności. Uważam, że kuchnia, jest miejscem, gdzie nie jest konieczna zmiana koloru oświetlenia. Ale jeżeli chcielibyście jednak wprowadzić jakiś nastrój, zawsze możecie zamienić / dokupić taśmy LED RGB.

Moim zdaniem ważniejsza i bardziej przydatna jest możliwość regulacji natężenia oświetlenia, żeby np. nie oślepnąć przy wieczornym podjadaniu. A to można uzyskać włączając i wyłączając poszczególne punkty świetlne z pomocą 3-punktowego włącznika.

Sypialnia

Kolejny pokój który omówimy, to sypialnia. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się inteligentne żarówki i taśmy LED. Ponieważ w tym pokoju kolor oświetlenia może być bardzo ważny… chodzi mi oczywiście o źródła światła dopasowane do czytania przed snem. A mówiąc poważnie, ustawienie zimnej bieli, wpadającej w kolor niebieski, powoduje że mamy więcej energii. Natomiast kolor żółty / pomarańczowy wycisza i pozwoli szybciej zasnąć.

Salon

Salon to zdecydowanie najbardziej multimedialny pokój w każdym mieszkaniu, więc tutaj najlepiej postawić na smart żarówki i taśmy LED, które pozwolą na różne kompozycje kolorystyczne i dadzą możliwość doświetlenia wybranych części salonu.

Zewnętrzne oświetlenie

Przy światłach zewnętrznych nawet nie ma co się zastanawiać. Wymiana przełącznika, na taki działający z asystentem Google albo Alexą, pozwoli zautomatyzować zewnętrzne lampy i uzależnić ich działanie np. od pory dnia, pogody albo wykrycia ruchu. Niezależnie ile by ich nie było.

Montaż przełączników światła

Montaż przełączników nie jest zbyt skomplikowany, a uwierzcie mi, że żadna ze mnie „złota rączka” o technicznych zdolnościach. Jednak trzeba pamiętać, że prace przy instalacji elektrycznej wiążą się z ryzykiem porażenia prądem, a w efekcie doznaniem urazów a nawet śmiercią.

Wyłącz bezpieczniki odpowiedzialne za pokój, w którym będziesz dokonywał montażu. Jeżeli nie masz opisanej skrzynki z bezpiecznikami, może zająć ci trochę casu namierzenie właściwego, chyba że odłączysz wszystkie naraz. Następnie zdemontuj osłonę przełącznika. Kiedy masz już dostęp do kabli, sugeruję sprawdzić jeszcze raz za pomocą próbnika napięcia, czy w kablach na pewno nie ma prądu. Odkręcamy śruby i wyciągamy kable.

Tu zatrzymam się na chwilę, żeby oszczędzić Wam wielu zmartwień i zmarnowanych pieniędzy. Zwróćcie uwagę czy instalacja w Waszym domu / mieszkaniu ma wyprowadzony kabel neutralny. Wspominam o tym, ponieważ w starszym budownictwie takiego kabla nie ma. A większość dostępnych na rynku przełączników wymaga do poprawnego działania właśnie kabla N. Ale jak dobrze poszukacie, to znajdziecie również wersje bez N. Ja np. mam zamontowane przełączniki tego typu w wersji z WiFi oraz RF.

Na koniec jeszcze raz uczulam i ostrzegam. Z prądem nie ma żartów, a w wyniku prac wykonywanych przy gniazdkach i przełącznikach możesz doznać urazu, a nawet umrzeć. Jeżeli nie czujesz się na siłach poproś o pomoc wykwalifikowaną osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

Plusy i minusy

Niezależnie jaką drogę wybierzecie, zarówno w przypadku inteligentnych przełączników światła oraz inteligentnych żarówek, będziecie mogli tworzyć różne automatyzacje w powiązaniu z innymi urządzeniami i zmiennymi. Każdym z nich będziecie mogli sterować za pomocą aplikacji na telefonie. Obydwa rozwiązania współpracują z asystentami głosowymi.

Użytkowanie

Zdecydowanie więcej trudności w obsłudze sprawiają mądre żarówki. I to nie tylko gościom w Twoim domu, ale również mniej wtajemniczonym domownikom. Najczęściej tylko dla Ciebie oczywiste są wszystkie komendy głosowe, harmonogramy włączania oraz automatyzacje. Pozostali mogą czuć się trochę zagubieni.

Z drugiej strony, dla osób z zewnątrz naturalnym odruchem będzie użycie fizycznego przełącznika światła, np. przy wychodzeniu z pokoju. A po wyłączeniu światła w taki sposób wszystkie zamontowane w tym pomieszczeniu żarówki i LED-y stają się bezużyteczne, bo nie dochodzi do nich prąd.

I tu pojawia się przewaga smart przełączników nad żarówkami, ponieważ są one bardziej intuicyjne w użytkowaniu. Niektórzy nawet nie zauważą różnicy między zwykłym przełącznikiem. A Tobie takie rozwiązanie daje jednak choć minimalną kontrolę i pozwala zarządzać wszystkimi włącznikami.

Wymiana

Dużym plusem po stronie inteligentnych żarówek jest szybkość i prostota z jaką możemy dokonać wymiany. Po prostu wykręcamy starą żarówkę (pamiętaj, że jeżeli była włączona to będzie bardzo nagrzana) i wkręcamy inteligentny zamiennik. W przypadku przełączników wiąże się to ze zdecydowanie większymi nakładami pracy i wymaganymi zdolnościami manualnymi.

Koszty

Jeżeli chodzi o koszty, zdecydowanym zwycięzcą są przełączniki, ponieważ jeden taki przełącznik jest w stanie zastąpić nawet 12 żarówek. Dokładnie taką sytuację mam w salonie, gdzie trzy punktowy włącznik kontroluje 12 halogenów, taśmę LED i podwieszaną lampę.

Szybkość działania

Jest jeszcze jedna różnica, aczkolwiek zaznaczam, że stwierdzona na podstawie moich subiektywnych odczuć i tych modeli urządzeń, które posiadam w mieszkaniu. Mam wrażenie, że przełączniki, zarówno te WiFi jak i radiowe, po prostu reagują szybciej niż żarówki.

Inteligentna żarówka czy przełącznik światła: odpowiedź nie jest taka oczywista

Jak sami widzicie na podstawie powyższego tekstu, nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze: inteligentna żarówka czy przełącznik światła? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy i sprawdzi się lepiej lub gorzej. Mam nadzieję, że warto było poświęcić trochę czasu, żeby zapoznać się z tym materiałem. A dzięki informacjom w nim zawartym, trochę łatwiej będzie wybrać Ci właściwą drogę w trakcie podróży przez inteligentny dom.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.