Inteligentne gniazdko – uruchom każde urządzenie za pomocą głosu

Wystarczy, że podłączysz jakieś urządzenie pod inteligentne gniazdko, a będziesz mógł nim sterować za pomocą telefonu i głosu oraz tworzyć automatyzacje.

Inteligentne gniazdko – ważny element smart domu

Masz już zamontowane w swoim domu pierwsze inteligentne żarówki, których kolor i jasność możesz zmieniać za pomocą aplikacji w telefonie. Jest to stosunkowo tanie i najbardziej rzucające się w oczy rozwiązanie. Ale co dalej?

Równie oszczędne, a dające nawet więcej możliwości, są inteligentne wtyczki. Pozwalają z praktycznie każdego urządzenia podłączonego do sieci, uczynić robota z przyszłości, którym możemy sterować za pomocą poleceń głosowych.

Zalety inteligentnych gniazdek

Są łatwe w obsłudze i niezwykle wszechstronne. Aby użyć inteligentnej wtyczki, wystarczy podłączyć ją do standardowego gniazdka ściennego i postępować zgodnie z prostą instrukcją. Najczęściej sprowadza się do zainstalowania aplikacji mobilnej i podłączenia do domowego Wi-Fi. Odtąd będziesz mógł zdalnie włączać i wyłączać dowolne urządzenie, a poza tym będziesz miał możliwość planowania i automatyzacji oraz obniżania rachunków za prąd.

Podłącz stare urządzenia do smart gniazdka i daj im nowe życie

Inteligentne wtyczki dają użytkownikom większą kontrolę nad „głupimi” urządzeniami, skutecznie wypełniając lukę między starymi i nowymi sprzętami, czyniąc je częścią smart domu. Działają szczególnie dobrze w urządzeniach z mechanicznym „wciskanym” włącznikiem, który można utrzymywać w jednej pozycji. Umożliwi to włączenie urządzenia, gdy tylko zostanie podłączone zasilanie, które z kolei można kontrolować zdalnie za pomocą inteligentnej wtyczki. Na przykład czajnik z włączonym przełącznikiem zacznie gotować wodę, gdy tylko zostanie zasilony. Niektóre urządzenia mogą przejść w tryb gotowości po otrzymaniu zasilania i nadal wymagają naciśnięcia przycisku za każdym razem, aby je włączyć.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie smart gniazdka

Obecnie na rynku jest w czym wybierać, jeśli chodzi o smart gniazdka. Począwszy od tych opatrzonych znanymi markami, jak Samsung czy TP-Link. Po niszowe produkty firm wyspecjalizowanych w automatyce i inteligentnych rozwiązaniach. A gdzieś pomiędzy są produkty z Chin. Różnią się ceną, wykonaniem, możliwościami oraz aplikacją sterującą.

Ekosystem producenta

Jak wiecie, jestem ogromnym fanem oprogramowania Smart Life i bardzo żałuję, że od samego początku swojego inteligentnego mieszkania nie składałem na elementach współpracujących z ekosystemem Tuya. Zaletą produktów z tej rodziny jest przede wszystkim cena, duża różnorodność, szybki serwer w chmurze oraz bardzo funkcjonalna aplikacja na telefon, która pozwala na ustawienie wielu automatyzacji.

Aplikacja na telefon

Minusem jest fakt, że Tuya wycofała swoje wsparcie dla platformy IFTTT, przez co straciliśmy wiele funkcjonalności. Jednak dla początkującego adepta smart rozwiązań nie będzie to miało dużego znaczenia. A dla tych, którzy jednak swój dom oparli w znacznym stopniu na receptach IFTTT, istnieje możliwość zainstalowania alternatywnej aplikacji Brilliant Smart, która nadal wspiera tą platformę.

Standard

Podstawową sprawą, którą powinniście wziąć pod uwagę, to czy zakupione smart gniazdko będzie działało w Polsce. I nie chodzi mi o kształt i ilość bolców oraz ich rozstawienie, ale w jaki sposób doprowadzone jest uziemienie. Ponieważ łatwo pomylić wtyczkę typu F stosowaną w większości europejskich krajów, z wtyczką typu E stosowaną w Polsce. W tej pierwszej uziemienie występuje w postaci dwóch blaszek na dole i u góry wtyczki, natomiast ta druga ma otwór na bolec uziemiający.

Asystent głosowy

Ważna jest również kompatybilność z właściwym asystentem głosowym. Ponieważ nie wszystkie wtyczki będą wspierały zarówno Alexę, jak i Asystenta Google. A możesz nawet trafić na wtyczkę, która do komunikacji będzie używała tylko własnej aplikacji.

Monitorowanie zużycia prądu

Niektóre modele inteligentnych wtyczek pozwalają sprawdzić, ile energii elektrycznej zużywają podłączone do nich urządzenia. Wtyczka monitoruje ilość przesyłanej energii elektrycznej, następnie wysyła raport do aplikacji mobilnej. Na podstawie tych informacji, zaprogramujesz harmonogram automatycznego włączania i wyłączania, żeby te najbardziej prądożerne urządzenia były aktywne tylko w tych godzinach, kiedy są wykorzystywane.

Używanie na zewnątrz

A co, jeśli chciałbyś sterować urządzeniami znajdującymi się na zewnątrz, np. na balkonie albo na tarasie. Wystarczy, że zamówisz model odporny na warunki atmosferyczne, któremu nie będzie groźna woda i wysoka temperatura.

Wbudowany ściemniacz

Jeszcze rzadziej spotykane są wersje obsługujące przyciemnianie. A są one niezbędne, jeśli chciałbyś zachować funkcjonalność swojej lampy. Dzięki takiej wersji smart wtyczki będziesz mógł precyzyjnie ściemniać i rozjaśniać oświetlenie za pomocą telefonu lub poleceń głosowych.

W jaki sposób wykorzystać inteligentne gniazdka?

Klimatyzator i wentylator

Najczęściej spotykane jest połączenie razem z lampą, a tu akurat lepiej sprawdzą się żarówki z modułem WiFi. Same wtyczki można wykorzystać w bardziej przemyślany sposób. Mamy już czerwiec i temperatura nabiera rozpędu. Lada chwila w ruch pójdą wszelkiej maści wentylatory, przy których inteligentne gniazdko sprawdzi się idealnie. Wystarczy kilka kliknięć, żeby pokój był automatycznie chłodzony, jeśli temperatura przekroczy 30 stopni C. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby wentylator uruchamiał się we wcześniej zaplanowanych cyklach godzinowych.

Czajnik i ekspres do kawy

Czy pierwsze, co musisz zrobić z rana po przebudzeniu, to napić się gorącej kawy lub herbaty? Jeśli tak, inteligentna wtyczka może doprowadzić do wrzenia wodę w czajniku lub włączyć ekspres do kawy, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka. Po prostu przygotuj wszystko wieczorem, a następnie włącz je zdalnie za pomocą telefonu lub polecenia głosowego. Możesz również ustawić automatyzację, która będzie robiła to za Ciebie codziennie o tej samej godzinie. Tak czy inaczej, rezultatem będzie filiżanka aromatycznej kawy do Twojej dyspozycji.

Żelazko

Masz żelazko starszego typu, które nie posiada opcji „strażaka” i nie wyłącza się automatycznie po chwili nieużywania. A Ty za każdym razem po wyjściu z domu, zastanawiasz się czy nic się nie przydarzy. Problem rozwiązany. Wchodzisz w aplikację i jednym kliknięciem wyłączasz żelazko, które zostało podpięte do inteligentnego gniazdka.

Ozdoby świąteczne

Wchodzenie pod choinkę, aby włączać i wyłączać światła każdego dnia, może być uciążliwe. Automatyzacja świątecznych ozdób za pomocą inteligentnych wtyczek stanowi najwygodniejsze rozwiązanie. Dodatkowo w aplikacji możesz utworzyć całą grupę, np. razem ze smart żarówkami oraz taśmami LED i zapewnić w domu prawdziwie świąteczny klimat.

Grzejnik i farelka

Jeśli jesteśmy już w zimowych klimatach, być może jakaś część Twojego domu nie posiada grzejników. Jeśli chcesz dogrzać np. garaż, piwnicę albo pomieszczenie gospodarcze, zanim tam dotrzesz, możesz wykorzystać inteligentną wtyczkę. Wystarczy, że podepniesz pod nią grzejnik olejowy albo elektryczną farelkę i poprzez włączanie i wyłączanie będziesz w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. A jeśli dodasz do tego czujnik temperatury, wszystko będzie działo się automatycznie.

Sprzęt komputerowy i RTV

Pod biurkiem komputerowym oraz przy stoliku RTV, kłębi się wiele przewodów od elektronicznych sprzętów. Najczęściej wszystkie podpięte są pod listwę antyprzepięciową. Teraz wystarczy między listwą a gniazdkiem w ścianie umieścić smart wtyczkę i jednym kliknięciem jesteś w stanie wyłączyć praktycznie całą elektronikę w domu. Jeśli zdecydujesz się na taki scenariusz w godzinach nocnych, poza wygodą, rozwiązanie to będzie również gwarantować oszczędność prądu.

Lokówka i prostownica do włosów

Kolejny trick jest idealny dla naszych partnerek, którym często zdarza się wyjść z domu, a następnie pół dnia zastanawiać się czy odłączyły prostownice do włosów albo lokówkę? Często kończy się to powrotem do domu, ponieważ przy takiej sytuacji istnieje potencjalne ryzyko wybuchu pożaru. Inteligentna wtyczka daje możliwość zdalnego wyłączenia, dzięki czemu poprawia bezpieczeństwo w domu.

Akwarium

Na koniec bardziej ekstrawaganckie rozwiązanie. Jeśli posiadasz w domu akwarium, to zapewne jest ono w jakiś sposób podświetlone. Za pomocą inteligentnej wtyczki można automatycznie wyłączyć światła w nocy i rano, symulując naturalne środowisko ryb i regulować ich wzorce jedzenia oraz snu. No i oczywiście wpływa to na prezentację naszego wodnego zbiornika.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.