Inteligentny dom za mniej niż 1000 zł i wszystko co możesz z nim zrobić

A jeżeli powiem Ci, że za 1000 zł jesteś w stanie zautomatyzować swoje mieszkanie? Czytaj dalej, a podpowiem Ci, co warto kupić i jakie rozwiązania wprowadzić.

Jeżeli czytałeś jeden z moich poprzednich wpisów, to wiesz, że moje mieszkanie wypełnione jest smart urządzeniami. Dzięki zastosowaniu rutyn i połączeniu ich w sceny, wiele rzeczy dzieje się automatycznie.

Wszystkie gadżety zbierałem na przestrzeni ponad dwóch lat. Jedne zakupy były bardziej udane, drugie mniej. Niektóre gadżety sprawdzają się lepiej niż inne. A jeżeli powiem Ci, że już za 1000 zł jesteś w stanie w pełni zautomatyzować swoje mieszkanie? Czytaj dalej, a podpowiem Ci, co warto kupić i jakie rozwiązania warto wprowadzić.

Asystent głosowy

Zaczynamy od mózgu, który będzie zarządzał wszystkimi inteligentnymi urządzeniami i w którym będziemy tworzyli rutyny. Tak naprawdę, żaden z asystentów głosowych w głośnikach nie jest przystosowany do polskich realiów. Ale kupując Google Home Mini, wydasz zaledwie 90 zł, a istnieje duża szansa, że potentat z Mountain View wprowadzi w końcu obsługę języka polskiego.

W aplikacji Google Home na telefonie ustawisz wszystkie niezbędne automatyzacje, niezależnie od natywnych programów przeznaczonych do sterowania poszczególnymi urządzeniami. Możesz ustawić naprawdę fajne działania, pamiętaj tylko, żeby zmienić język telefonu na angielski, ponieważ rutyny nie są aktywne w języku polskim.

Czujnik ruchu

Czujniki ruchu to podstawa przy tworzeniu automatyzacji, ponieważ są najlepszymi wyzwalaczami dla różnych akcji. Jak zawsze rekomenduję gadżety działające w ekosystemie Tuya Smart. Firmę wybierzcie sami na podstawie opinii i ocen kupujących. Ja zamówiłem na GearBest, 2 sztuki czujników ruchu firmy MoesHouse, po 50 zł za sztukę.

Kamera

Kolejny element inteligentnego mieszkania, w który warto zainwestować, to kamera. Z perspektywy ojca dwójki małych dzieci, idealnie sprawdza się jako elektroniczna niania. Pozwala podejrzeć pociechy w trakcie drzemki, a dzięki karcie pamięci możemy prześledzić nagranie z ostatnich 24 godzin i sprawdzić skąd wziął się ten guz na czole.

Większość kamer ma również wbudowany czujnik ruchu, więc może być elementem jakiejś automatyzacji. Ja wyposażyłem się w sprzęt firmy INQMEGA. Nie jest to może zbyt urodziwa kamera, ale w cenie 120 zł ma ruchomy korpus. Godną polecenia jest również zgrabna Xiaomi Mijia Xiaofang. Wygląda trochę jak zabawka, ale za 80 zł generuje obraz dobrej jakości.

Czujnik otwarcia / zamknięcia

Mieliśmy już czujnik ruchu, więc pora na czujnik otwarcia, czyli dwa elementy, które reagują po oddaleniu ich od siebie. Idealne do zamontowania na drzwiach, mogą np. powodować włączenie światła w danym pomieszczeniu. Jeszcze bardziej przydatne w przypadku stosowania smart głowic przy kaloryferach. Zamontowane na oknach, będą przypominały o konieczności zamknięcia w zimie, albo obniżały temperaturę na termostacie. Średni koszt takich czujników na chińskich sklepach to 50 zł.

Włącznik światła

Pora na sterowanie oświetleniem. Już kilka razy o tym pisałem, ale powtórzę jeszcze raz. Zdecydowanie bardziej opłacalne, niż inteligentne żarówki i taśmy LED, są smart włączniki. Są też bardziej przyjazne dla innych domowników, ponieważ w użyciu nie różnią się praktycznie niczym od tradycyjnych przełączników.

W przedziale od 50 zł do 100 zł, w zależności czy zdecydujesz się na włącznik z modułem RF czy WiFi, jesteś w stanie sterować kilkoma źródłami światła na raz. Najprostsze automatyzacje, to włączenie i wyłączenie światła o zachodzie i wschodzie słońca oraz o konkretnych godzinach. Ale warto wykorzystać również czujnik ruchu. Jeżeli nie wykryje on żadnej obecności przez zadany czas, wówczas światło automatycznie się wyłączy. Jeśli wrócimy do pokoju, światło się włączy.

Żarówka

Inteligentne żarówki są natomiast idealne do wszelkiego rodzaju lamp. Stosując kolorowe wersje RGB, będziesz mógł stworzyć w pokoju świetny klimat, dopasowany do sytuacji i do nastroju. Gorąco polecam żarówki Yeelight, ze względu na doskonałe parametry i jakość wykonania. W zależności od modelu to koszt ok 80 zł. Ale jeśli chcesz zaoszczędzić, to za 40 zł zamówisz na AliExpress niezłego noname’a współpracującego z Tuya Smart.

Przydatną automatyzacją jest włączanie się oświetlenia 30 minut przed zachodem słońca. Możesz również utworzyć rutynę wywoływaną komendą głosową, która wyłączy światła w innych pomieszczeniach, a w salonie przygasi żarówki i zmieni kolor na niebieski, idealny przy oglądaniu filmów.

Taśma LED

Jeżeli jesteśmy przy smart oświetleniu, wypada również wspomnieć o taśmach LED. Ich ogromną zaletą jest to, że możesz zamontować je dosłownie wszędzie: za szafą, na półkach, pod łóżkiem, za telewizorem, przy biurku.

Idealnie sprawdzają się przy doświetlaniu szafek w kuchni, a podstawowy model kolorowej taśmy LED z modułem WiFi można kupić już od 60 zł. Polecam rozwiązanie, które uruchamia oświetlenie w kuchni po wykryciu ruchu, ale jeżeli jest już po godz. 20, włącza się tylko taśma LED, dzięki czemu nie oślepia domowników.

Gniazdo / wtyczka

Na koniec chyba najbardziej niedoceniany gadżet, czyli inteligentne gniazdko. Za kwotę 60 zł możesz dać nowe życie swoim starym sprzętom. Najczęściej smart gniazdko wykorzystuje się do automatycznego włączania lampek choinkowych.

Ale pomyślcie, że równie dobrze, może to być dowolna lampa wolnostojąca znajdująca się w Waszym mieszkaniu. A co powiecie na wentylator schładzający pomieszczenie podczas letnich upałów? Stara wieża również może zrobić się smart, a podświetlenie akwarium będziesz włączał głosem.

Podliczenie kosztów

UrządzenieKoszt
Asystent głosowy90 zł
Czujnik ruchu50 zł + 50 zł
Kamera80 zł + 120 zł
Czujnik otwarcia / zamknięcia50 zł + 50 zł
Włącznik50 zł + 80 zł
Żarówka50 zł + 80 zł
Taśma LED130 zł + 50 zł
Gniazdko60 zł + 60 zł
Razem960 zł

W tym wpisie zaledwie dotknęliśmy tematu rutyn, scen i automatyzacji w inteligentnym mieszkaniu. Ustawienia konkretnych aplikacji do sterowania smart domem oraz szczegółowe opisy, jak krok po kroku wszystko skonfigurować, znajdziesz w innych wpisach na blogu. Tym tekstem chcę Ci tylko uzmysłowić, że nie trzeba wydawać fortuny, żeby mieszkanie było trochę bardziej inteligentne. A każdy nowy gadżet otwiera drogę do różnorodnych udogodnień w Twoim otoczeniu.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.