Inteligentny dom

Szybki postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz internetu rzeczy (IoT), pozwolił branży smart home rozwinąć skrzydła. Dzięki temu technologia pracuje dla nas, poprzez zautomatyzowanie codziennych zadań, zapewnienie rozrywki, aż po kwestie bezpieczeństwa.

Wdrożenie inteligentnych rozwiązań do Twojego mieszkania nie musi wcale wiązać się z dużymi nakładami finansowymi, posiadaniem specjalistycznej wiedzy, czy przeprowadzaniem gruntownych remontów. Poświęć chwilę czasu na przeczytanie tego przewodnika po świecie inteligentnego domu, a dzięki zdobytej wiedzy wykorzystasz technologię na swoją korzyść.

Co to jest inteligentny dom?

Na początek warto wyjaśnić sobie, co to właściwie jest ten inteligentny dom. Najprostsza definicja mówi, że smart dom, to miejsce wyposażone w szereg urządzeń elektronicznych, podłączonych do sieci internet, którymi można sterować zdalnie za pomocą telefonu lub komputera.

Ale ten opis nie oddaje w pełni tego, jak pożyteczne może być wprowadzenie technologii smart do naszego życia, która w dłuższej perspektywie pozwala na oszczędzanie czasu, pieniędzy i energii.

Dom jest inteligentny, gdy może pomóc w codziennym życiu, a dzięki automatyzacji zapewnia bezpieczeństwo, wygodę, komfort i rozrywkę. Gdy urządzenia mogą „rozmawiać” ze sobą, tworzą unikalny ekosystem. A takich sprzętów jest mnóstwo: oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, żaluzje, systemy bezpieczeństwa, systemy dźwiękowe, telewizory i wiele więcej.

Weźmy na przykład sprzątanie, czyli czynność, która chyba nikomu nie sprawia przyjemności. Wystarczy, że kupisz odkurzacz automatyczny, a on zajmie się utrzymaniem podłóg w czystości.

Inteligentny termostat nauczy się Twoich preferencji dotyczących temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i w określonych godzinach. Dzięki temu przygotuje harmonogram zgodny z Twoim stylem życia, a w skali roku pozwoli zaoszczędzić pokaźną kwotę pieniędzy.

Dlaczego powinienem zainteresować się rozwiązaniami inteligentnego domu?

Nawet skromnie przygotowana instalacja smart home daje wiele satysfakcji. A jeśli nie zostaniesz okrzyknięty technologicznym guru w swojej okolicy, to poprzez automatyzację ułatwisz sobie wiele codziennych czynności.

Inteligentny dom jest nie tylko fajny, ale daje wiele praktycznych korzyści. Inteligentne urządzenia dostosowują się do Twojego stylu życia i wiedzą, kiedy rano włączasz światła, w jakiej temperaturze chcesz przebywać, a nawet, kiedy otworzyć bramę garażową. To nie tylko oszczędność czasu, ale również oszczędność energii i pieniędzy.

Zdalne sterowanie urządzeniami

Chcesz włączyć ekspres do kawy i oświetlenie w kuchni, nie wstając z łóżka? A co powiesz na sprawdzenie, co dzieje się w domu, podczas gdy Ty spędzasz wakacje na innym kontynencie? To tylko przykłady, jak możesz zdalnie korzystać ze „zwykłych urządzeń”.

Oszczędności

Chociaż wielu użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy, technologia inteligentnego domu może pomóc w zminimalizowaniu kosztów. Pomyśl tylko, ile prądu i ciepła jesteś w stanie zaoszczędzić, za każdym razem, kiedy wyłączysz światła i grzejniki, pod Twoją nieobecność w domu.

Inteligentne termostaty umożliwiają natychmiastowe wyłączenie ogrzewania, np. za pomocą telefonu. Co ważniejsze, mogą automatycznie ustawić właściwą temperaturę w mieszkaniu, tuż przed Twoim powrotem.

Automatyzacja codziennych zadań

Zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu spędzasz na codziennych, przyziemnych czynnościach, takich jak zamiatanie, pranie, gotowanie? Czy nie byłoby wspaniale móc zapomnieć chociaż o części z nich. Stosując odpowiednie automatyzacje i rutyny oraz korzystając z rozwiązań takich jak IFTTT, choć z niektórymi obowiązkami będziesz mógł pożegnać się na zawsze.

Inteligentna automatyka domowa może uczynić Twoje życie łatwiejszym

Wiele osób obawia się o swoją prywatność, instalując w domu tyle urządzeń, mających dostęp do sieci WiFi oraz przechwytujących obraz i dźwięk. Zawsze istnieje ryzyko, niezależnie od technologii, że ktoś włamie się na serwery i wykradnie dane. Jednak ryzyko jest minimalne, a ewentualne korzyści z zastosowania w domu inteligentnych rozwiązań ogromne.

Inteligentni asystenci

Inteligentne urządzenia mogą przynieść korzyść wszystkim domownikom. Poza głośnikami, coraz więcej urządzeń posiada wbudowanego asystenta głosowego od Google albo Amazona. Dlatego mogą nam pomagać w kuchni, zapewnić komfort w salonie oraz stworzyć odpowiedni klimat w sypialni.

Wszyscy mamy za dużo spraw na głowie. Możliwość polecenia wirtualnemu asystentowi zrobienia czegoś za nas, pozwala zaoszczędzić czas, a także oznacza, że możesz wykonywać wiele zadań jednocześnie. Wystarczy, że pomyślisz na głos: „Alexa, dodaj worki na śmieci do mojej listy zakupów” lub „Google, zapomniałem wyłączyć ogrzewanie” i gotowe.

Rozrywka na wyższym poziomie

Łącząc kilka urządzeń multimedialnych w jeden ekosystem, możemy uzyskać lepsze efekty. Możesz ustawić oświetlenie tak, żeby zmieniało się w zależności od tego, co aktualnie oglądasz na telewizorze. Film zaczniesz oglądać na komputerze, a dzięki streamowaniu, skończysz seans na komórce. Dzięki poleceniom głosowym, możesz w pełni kontrolować muzykę brzmiącą w Twoich głośnikach.

A wirtualni asystenci swój dom znajdują najczęściej właśnie w głośnikach. Zarówno tych najmniejszych i najprostszych, aż po sprzęty klasy Hi-Fi. Nasz osobisty DJ zagra dowolny album, o który poprosisz. Asystent powie Ci również jaka piosenka leci akurat w radiu. Co więcej, sam głośnik może posłużyć za radio. A wszystkie czynności, takie jak wstrzymywanie, pomijanie utworów i zmiana głośności, wykonasz bez użycia rąk.

Urządzenia, które się uczą i dostosowują

Już sama nazwa wskazuje, że „inteligentny dom” potrafi w jakimś stopniu się uczyć. A to dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, która zbiera i analizuje dane o naszym zachowaniu i o tym, w jaki sposób używamy poszczególnych urządzeń. Z czasem nasz wirtualny asystent potrafi znacznie ułatwić oraz urozmaicić zwykłe czynności.

Zaprosiłeś przyjaciół na kolację, robisz zakupy, ale nie masz pewności jakie zapasy musisz uzupełnić? Inteligentna lodówka robi zdjęcie za każdym razem, gdy zamykasz drzwi, dzięki czemu jesteś w stanie sprawdzić jej zawartość z każdego miejsca. Wbudowany w drzwi wyświetlacz umożliwia z kolei sprawdzenie przepisów kucharskich, a nawet gotowanie ze swoim ulubionym szefem kuchni.

Inteligentny dom wspiera bezpieczeństwo

Z każdym rokiem pojawiają się nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa naszych mieszkań. Coraz częstsze włamania, niszczenie wyposażenia w ogródkach i działkach, kradzieże przesyłek. Smart gadżety pomagają znacznie lepiej zabezpieczyć Twoją własność.

A jeśli mógłbyś monitorować swój dom z daleka? Z każdego miejsca i w każdym momencie sprawdzić, czy zostawiłeś włączony palnik albo żelazko? Albo uzbroić alarm i obserwować swój dom z zainstalowanych wcześniej kamer?

Podczas gdy standardowe systemy bezpieczeństwa ostrzegają o zagrożeniu dopiero po fakcie, inteligentne rozwiązania przeciwdziałają potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom. Na przykład, możesz zamontować w drzwiach zamek, który sam się zamknie, jeśli wszyscy domownicy będą znajdować się poza domem.

Jak działają urządzenia Smart Home?

Ogromny sukces rynku Smart Home ma związek z szybkim rozwojem technologii. Coraz potężniejsze smartfony, w połączeniu z coraz sprawniejszą sztuczną inteligencją oraz osiągnięciami na polu internetu rzeczy, zmieniają sposób w jaki żyjemy.

Dzięki uczeniu maszynowemu, urządzenia mogą zyskać inteligencję. Wykorzystują dane dostarczane z otoczenia, takie jak temperatura na zewnątrz i wewnątrz mieszkania, obecność osób w domu, a nawet preferencje poszczególnych użytkowników i tworzą automatyzacje ułatwiające codzienne życie.

Sprawdź krok po kroku, jak działa inteligentne mieszkanie i jak technologia może ułatwić Ci życie. Inteligentne domy i mieszkania szybko zyskują na popularności i stają się już normą. Zapraszam Cię do tego nowego i wspaniałego świata, gdzie wszystko – od telewizora po oświetlenie w salonie – można kontrolować za pomocą głosu. Używając krótkiego polecenia, np. „OK Google, dobranoc”, można wyłączyć światła, zaaklimatyzować sypialnię, a nawet ustawić poranny alarm.

Od czego zacząć budowę inteligentnego domu?

Czytając o tych wszystko niesamowitych zaletach inteligentnych urządzeń, prawdopodobnie zastanawiasz się, od czego zacząć. Można obrać wiele dróg i zdecydować się na różne rozwiązania, ekosystemy i firmy.

Jednym z najłatwiejszych i najlepszych sposobów wprowadzających w świat Smart Home, jest zakup inteligentnego głośnika. Na polskim rynku tak naprawdę masz tylko dwie opcje, Google Home Mini oraz Amazon Echo Dot. Przy czym ten pierwszy daje lepsze perspektywy na obsługę w ojczystym języku, ponieważ język polski jest już obsługiwany przez asystenta na telefonach. Niezależnie od wyboru, otrzymujesz klucz do stworzenia swojego domu marzeń.

Następnie swoje oczy powinieneś skierować na smart wtyczki, które podłączone do standardowego gniazdka ściennego umożliwiają sterowanie dowolnym urządzeniem z aplikacji na smartfonie. Inteligentne wtyczki to świetny sposób na przekształcenie konwencjonalnych urządzeń w mądre.

Inteligentne oświetlenie to kolejny łatwy sposób na rozwinięcie domowego smart systemu, bez wydawania tony pieniędzy. Wymieniasz zwykłą żarówkę na wersję smart i już masz możliwość zdalnego włączania i wyłączania oraz zmiany barw. Alternatywnym rozwiązaniem jest wymiana przełączników ściennych na te dotykowe z modułem WiFi.

Jeśli ważny jest dla Ciebie aspekt bezpieczeństwa, powinieneś zainwestować w zestaw kamer, monitorujących przestrzeń mieszkania. Razem z kilkoma czujnikami otwarcia, zamontowanymi na oknach i drzwiach, mogą stworzyć przemyślany system alarmowy, a uzupełnienie może stanowić inteligentny zamek.

W kolejnych etapach tworzenia systemu inteligentnego mieszkania, powinieneś pomyśleć o kwestiach oszczędności oraz ułatwienia codziennych obowiązków. I tak automatyczny termostat dopasuje temperaturę do Twoich preferencji, a przy okazji zacznie na siebie zarabiać, poprzez niższe rachunki za ogrzewanie. Natomiast smart odkurzacz zadba o czystość podłóg i pozwoli zaoszczędzić czas, ponieważ odciąży Cię w tej przyciemnej czynności, a Ty możesz zająć się czymś innym.

Po skonfigurowaniu podstawowych funkcji, dalsza droga zależy od Ciebie. Najlepsze w budowaniu smart mieszkania jest to, że cały system możesz oprzeć na urządzeniach pochodzących od różnych producentów. To od Ciebie zależy czy skoncentrujesz się na kwestiach bezpieczeństwa i zainstalujesz masę kamer i czujników ruchu. Czy może bardziej interesuje Cię aspekt rozrywkowy i będziesz inwestował w smart oświetlenie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po jakimś czasie wymienić jeden z elementów, a to wszystko bez szkody dla całego sytemu. A mając odpowiednią ilość pieniędzy, wolnego czasu i zaparcia, będziesz mógł wprowadzić w swoim domu praktycznie każdą funkcjonalność, jaka przyjdzie Ci do głowy.

Czy potrzebna jest wiedza techniczna, żeby skonfigurować inteligentny dom?

Wiele osób martwi się, że przez brak wiedzy technicznej oraz umiejętności manualnych nie da sobie rady z inteligentnym mieszkaniem. Ale nie ma czego się obawiać, ponieważ większość produktów jest zaprojektowana dla przeciętnego zjadacza chleba. Niektóre rozwiązania mogą wymagać profesjonalnej instalacji, ale będzie to jasno opisane przed zakupem. W większości przypadków, jeśli potrafisz używać telefon i laptop, to posiadasz już wymagane kwalifikacje.

Na jaką firmę postawić, zaczynając przygodę ze smart domem?

Dokonując pierwszego zakupu, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można łączyć ze sobą różne marki, czy wszystkie urządzenia muszą pochodzić od jednego producenta, aby ze sobą współpracować? To zależy od produktu, ale większość sprzętu możesz zintegrować w jeden ekosystem sterowany asystentem Google albo Alexą. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą wykorzystać tzw. huby. Najpopularniejsze to Home Assistant, Smart Things i Hubitat.

Jakiego łącza internetowego potrzebuję?

Większość inteligentnych urządzeń korzysta z bardzo małej ilości danych, ale potrzebują stabilnego połączenia internetowego. Więc jeżeli korzystasz na co dzień z usług przesyłania strumieniowego, takich jak Netflix, możesz być spokojny o wydajność swojego systemu. Nie potrzebujesz również nie wiadomo jakiego rutera, ponieważ smart wyposażenie wykorzystuje stare pasmo 2.4 GHz.

Inteligentne urządzenia powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego domu

Uważam, że wszyscy, choć w minimalnym stopniu, powinni zainteresować się technologią inteligentnego domu i poznać korzyści, które z nią się wiążą. Ponieważ inteligentne domy ułatwiają życie, pomagają w codziennych zadaniach i zwiększają efektywność energetyczną. Dzięki temu przyczyniają się do oszczędność czasu, pieniędzy i energii.

Mam nadzieję, że ten przegląd podstawowych funkcji i zalet domowej smart technologii, zmotywuje Cię i zainspiruje do rozpoczęcia podróży w kierunku stworzenia własnego inteligentnego domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o automatyzacji, smart gadżetach oraz innych zagadnieniach związanych z tym tematem, zachęcam do przeglądania pozostałych artykułów na mojej stronie internetowej. Odwiedź również mój kanał YouTube, na którym znajdziesz poradniki oraz filmy pokazujące, jak skonfigurować cały system inteligentnego mieszkania.