Jak dodać urządzenia z rodziny Tuya do Google Home

Wiele firm posiada w swojej ofercie smart produkty. W tym poradniku dowiesz się jak dodać urządzenia z rodziny Tuya do Google Home.

Masz za dużo aplikacji do sterowania smart domem?

Niedawno pisałem o różnych niedrogich produktach, które mogą wchodzić w skład Twojego systemu smart dom. Na rynku jest wielu producentów i każdy chce mieć swój udział w tej rozrastającej się branży. Ale co za tym idzie, na telefonie pojawia się coraz więcej aplikacji przeznaczonych do sterowania tymi gadżetami. Jeżeli używasz rozwiązań firmy Xiaomi, to sprawa jest prosta, bo instalujesz oprogramowanie Xiaomi Home. Możemy pod nie podpiąć większość sprzętu oferowanego przez podwykonawców tego potentata z Chin.

Coraz większy wybór urządzeń z rodziny Tuya Smart

Mniej znaną firmą w Polsce, ale która również może pochwalić się dużą liczbą inteligentnych rozwiązań, jest Tuya Smart. Nie każdy wie, że partnerzy korzystający z jej rozwiązań, w większości przypadków adaptują aplikację macierzystą. Zmiana dotyczy logo i kolorystyki, ale cały rdzeń pozostaje niezmieniony. A co za tym idzie, najczęściej wystarczy zainstalować tylko apkę Smart Life, żeby kontrolować wszystkie urządzenia.

Jak dodać urządzenia z rodziny Tuya do aplikacji Smart Life?

Dzisiaj przeprowadzę Cię przez proces instalacji i konfiguracji urządzeń z rodziny Tuya Smart. Zobaczysz jak podłączyć je do wspólnej aplikacji, a następnie zintegrować z Asystentem Google. Pierwszym krokiem jest oczywiście zainstalowanie na telefonie oprogramowania Smart Life. Proces dodawania urządzenia jest banalnie prosty. W prawym górnym rogu ekranu głównego klikamy w ikonkę plusa. Z dostępnych kategorii wybieramy właściwą dla naszego urządzenia. Po kliknięciu np. w Gniazdko elektryczne wyświetli się instrukcja, co należy dalej robić.

Dla pewności proponuję zawsze zresetować dodawane urządzenie. Najczęściej odbywa się to przez przytrzymanie jakiegoś przycisku przez kilka sekund lub 3 krotne włączenie i wyłączenie przełącznika / żarówki. Kiedy dioda urządzenia zacznie szybko migać, potwierdzamy operację. Następnie musimy podłączyć się do naszej sieci WiFi. Urządzenia Tuya, zresztą jak większość smart gadżetów, współpracuje tylko z pasmem 2,4 Ghz. Wybieramy więc właściwą opcję i podajemy hasło. Po wykryciu urządzenia nadajemy mu nazwę i przypisujemy do konkretnego pokoju w naszym mieszkaniu.

Przegląd możliwości aplikacji Tuya Smart Life

Sama aplikacja może nie jest doskonała, ale daje naprawdę wiele możliwości. Poza tym, że w jednym miejscu masz widoczne wszystkie swoje smart urządzenia, możesz je przypisać do poszczególnych pokoi. Przydatna jest również możliwość ich grupowania i np. zmiany koloru wszystkich lamp naraz. Ale najciekawsze opcje kryją się w zakładce Inteligentny, gdzie możemy dodawać automatyzację wywołane np. zmianą pogody, zmianą lokalizacji, zmianą stanu urządzenia, bądź według harmonogramu.

Jak połączyć aplikację Tuya Smart Life z Asystentem Google?

Teraz kolej na połączenie aplikacji Smart Life z Asystentem Google. W tym celu należy uruchomić na telefonie program Google Home i wcisnąć ikonkę plusa w lewym górnym rogu. Następnie wybieramy Skonfiguruj urządzenie, a na kolejnym ekranie Obsługiwane przez Google. Z dostępnej listy wybieramy ręcznie lub wyszukujemy usługę Smart Life. Na kolejnej stronie będziemy musieli zalogować się do swojego konta. Zostaniesz poproszony o autoryzację, którą przyznasz jednym kliknięciem.

Jeżeli wszystko zrobiłeś prawidłowo, na samym dole ekranu głównego aplikacji Home, powinny pojawić się nowe urządzenia Połączone z Twoim kontem. Po przypisaniu ich do właściwych pokoi w mieszkaniu, będziesz mógł je w pełni kontrolować za pomocą poleceń głosowych.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.