Jak korzystać z wbudowanego Chromecasta?

Przeczytaj ten artykuł, jeżeli jesteś posiadaczem odtwarzacza multimedialnego Xiaomi Mi Box, a dowiesz się jak korzystać z wbudowanego Chromecasta.

Co to jest Chromecast i do czego służy?

Chromecast jest to urządzenie, które pozwala przekształcić każdy telewizor posiadający złącze HDMI w SmartTV. Powiem więcej, jest w stanie zwiększyć zasób funkcji nawet w nowych i wysokich modelach telewizorów. W Polsce jest to niestety urządzenie mało popularne, ponieważ na rodzimym rynku królują tanie przystawki z Androidem. Ale jeśli tak jak ja, jesteś szczęśliwym posiadaczem odtwarzacza multimedialnego Xiaomi Mi Box z wbudowanym Chromecastem, zapewne wiesz, jak przydatna jest możliwość castowania. Przesyłanie filmów i zdjęć z telefonu bezpośrednio na telewizor to obecnie bardzo przydatna i pożądana funkcjonalność.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jak korzystać z wbudowanego chromecasta i na ekranie telewizora uruchomić dowolną aplikację z telefonu lub komputera. Jednak żeby wszystko działało, musi być spełniony jeden podstawowy warunek. Wszystkie urządzenia, czyli Chromecast, telefon i komputer, muszą być podłączone do tej samej sieci WiFi.

Przesyłanie multimediów za pomocą przycisku do castowania

Zaczniemy od podstaw i skorzystamy z wbudowanego przycisku do castowania. Posiadają go oczywiście wszystkie programy od Google, takie jak YouTube, Muzyka, Zdjęcia, oraz wiele aplikacji firm trzecich, np. Spotify. Wszędzie działa on podobnie. Po wciśnięciu wybieramy na które urządzenie ma być przesłany materiał. Kiedy proces się rozpocznie telefon albo laptop służy nam jako pilot, bo wszystkie dane przesyłane są bezpośrednio do Chromecasta. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest to, że w czasie castowania możemy korzystać z innych programów, a nawet wyłączyć ekran.

Mirroring, czyli przesyłanie obrazu całego telefonu

Innym sposobem na transfer multimediów do telewizora jest tzw. mirroring, czyli przesłanie obrazu całego telefonu. Jest to o tyle przydatne, że działa zawsze i na każdej aplikacji. Rozwiązanie to jest dostępne z poziomu aplikacji Google Home. Najpierw należy kliknąć w urządzenie z Chromcastem (w moim przypadku przystawka Xiaomi Mi Box albo głośnik Google Home Mini) i wybrać opcję na dole ekranu Prześlij ekran lub Prześlij dźwięk. Po potwierdzeniu operacji na ekranie TV będzie wyświetlane wszystko to, co aktualnie widzimy na komórce. Możemy więc uruchomić różne aplikacje, przeglądać strony internetowe, oglądać filmy itp. Od razu uprzedzam, że mirroring nie koniecznie sprawdzi się do grania na dużym ekranie, ponieważ występuje minimalne opóźnienie w odzwierciedleniu ruchów między urządzeniami.

Przesyłanie obrazu z pulpitu komputera

Żeby przesłać pulpit bezpośrednio na ekran telewizora, na komputerze musimy mieć zainstalowaną najnowszą wersję Google Chrome. Jeżeli klikniemy w trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu przeglądarki i wybierzemy opcję przesyłaj, na górnej belce pokaże się przycisk do castowania. Żeby wyświetlić go na stałe, klikamy na nim prawym przyciskiem i zaznaczamy opcję „Zawsze pokazuj ikonę”. Po wybraniu jednego z dostępnych w naszej sieci urządzeń, domyślnie możemy na nie przesłać aktualnie otwartą kartę w przeglądarce Chrome.

Żeby przesłać cały pulpit naszego komputera, musimy wybrać właściwą pozycję z rozwijanego menu „Źródła”. Opcja „Przesyłaj pulpit” jest szczególnie przydatna do wyświetlania na telewizorze programów, które nie wspierają Chromecasta. Aby zakończyć przesyłanie ponownie klikamy w ikonę castowania i wybieramy „Zatrzymaj przesyłanie”.

Jak skonfigurować wygaszacz ekranu na urządzeniu z Chromecastem

Chromecast posiada wbudowany wygaszacz ekranu, ale nie każdy ma świadomość, że można go jeszcze zmodyfikować. Żeby dotrzeć do interesujących nas opcji, wchodzimy w aplikację Google Home i wybieramy właściwe urządzenie. Następnie klikamy w ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu i wchodzimy w Tryb nieaktywny. W tym menu możemy wprowadzić kilka modyfikacji, np. wybrać kategorię wyświetlanych zdjęć, ukryć bądź pokazać czas i pogodę w naszym regionie oraz dostosować szybkość pokazu slajdów.

Jeżeli standardowy wygaszacz Wam nie wystarcza, proponuję zapoznać się z artykułem, gdzie opisuję program Photo Gallery and Screensaver, który ma dużo więcej opcji i pozwala na wyświetlanie przepięknych filmów w rozdzielczości 4K.

Jak skonfigurować wygaszacz ekranu na urządzeniu z Chromecastem

Jak wyświetlić wizualizację kominka przy przesyłaniu muzyki do Chromecasta

Jeżeli podczas odtwarzania muzyki z Google Play Music, chciałbyś zobaczyć na telewizorze coś innego niż okładkę albumu, jest na to sposób. W przeglądarce internetowej na komputerze wejdź na stronę główną Muzyka Google Play, rozwiń menu w lewym górnym rogu i przejdź do ustawień. Na samym dole ekranu, w zakładce „Laboratorium”, należy włączyć opcję „Chromecast – wizualizacja kominka”. Od tej pory, za każdym razem, gdy będziesz przesyłać muzykę na urządzenie z Chromecastem, na ekranie wyświetlana będzie wizualizacja kominka.

Jak wyświetlić wizualizację kominka przy przesyłaniu muzyki do Chromecasta
Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.