Stremio – prawdopodobnie najlepsza aplikacja do oglądania filmów za darmo

Stremio to prosta w użytkowaniu alternatywa dla Kodi, dzięki której bez zbędnych konfiguracji obejrzysz filmy i seriale.

Co to jest Stremio i jak z niego korzystać?

Wiele osób szuka alternatywy dla telewizji kablowej. Coraz dłuższe reklamy i odgrzewane w kółko „hity filmowe” skutecznie odstraszają od telewizora.

Jest oczywiście alternatywa w postaci wysypu płatnych platform VOD. Jednak problem w tym, że każdy duży gracz ma teraz w swoim portfolio szereg produkcji nie dostępnych u konkurencji. A powiedzmy sobie szczerze, kogo stać żeby opłacać co miesiąc kilka subskrypcji.

Dlatego tak popularny w naszym kraju jest Kodi, czyli kombajn multimedialny pozwalający oglądać za darmo różne treści. Problem w tym, żeby można z niego korzystać, trzeba przebrnąć przez mozolny proces konfiguracji.

Co prawda w sieci jest wiele samouczków, jeden pojawił się również na tym blogu – Jak optymalnie skonfigurować Kodi na Android TV. To nie każdy ma tyle czasu i zaparcia, żeby przebrnąć przez wszystkie etapy.

Jest jednak oprogramowanie, może mniej popularne, ale dające takie same możliwości.

Stremio to centrum multimedialne, które jest gotowe do działania praktycznie od razu po zainstalowaniu. W przeciwieństwie do Kodi, jest bardzo przyjazny dla użytkownika, a większość funkcji jest łatwych do zrozumienia.

PerfectPicture nie weryfikuje, czy aplikacje, usługi lub witryny internetowe opisywane na niniejszym blogu, mają odpowiednie licencje na dostarczane przez siebie treści. Każda osoba ponosi wyłączną odpowiedzialność za użytkowanie danego oprogramowania i powinna robić to zgodnie z prawem autorskim.

Co to jest Stremio?

Stremio to centrum multimedialnego na komputery, smartfony i tablety. Nie ma natywnej wersji dla Android TV, ale aplikację możesz zainstalować bezpośrednio z pliku APK.

Stremio, podobnie jak np. Netflix, sugeruje treści, które mogą Cię zainteresować i podpowiada na jakich platformach możesz je oglądać.

Tak jak w przypadku Kodi, Stremio obsługuje dodatki, ale żaden z nich nie jest zainstalowany na komputerze użytkownika, a co ważniejsze nie wymaga dodatkowej konfiguracji.

Użytkownicy Stremio nie mogą instalować niestandardowych kompilacji ani skórek, jak w przypadku Kodi, więc nie ma szans na przypadkowe uszkodzenie instalacji.

Za to Stremio pozwala synchronizować historię oglądania między różnymi urządzeniami (wymaga założenia konta), integruje się z Traktem, a nawet pozwala śledzić, kiedy zostanie wydany kolejny odcinek Twojego ulubionego programu.

Jak zainstalować Stremio

Instalacja Stremio jest bardzo prosta. Wejdź na stronę główną Stremio, wybierz swój system operacyjny i kliknij przycisk Download. Po zakończeniu pobierania instalatora uruchom go.

Zostaniesz poproszony o zalogowanie. Możesz utworzyć dedykowane konto Stremio lub zalogować się za pomocą Facebooka. Możesz również zalogować się jako gość.

Polecam utworzenie konta, ponieważ pozwoli Ci to na synchronizację między różnymi urządzeniami. Możesz na przykład zacząć oglądać film na komputerze w salonie, zatrzymać odtwarzanie i wznowić je tam, gdzie zostało przerwane, na tablecie w sypialni.

Dla zalogowanych użytkowników synchronizować będzie się również biblioteka multimediów.

Jeśli nie chcesz tworzyć nowego konta, zawsze możesz zalogować się jako gość (Guest login). Pamiętaj tylko, że w takim przypadku wszystkie ustawienia będą przechowywane lokalnie na danym urządzeniu i utracisz funkcję synchronizacji.

Po zalogowaniu zostaniesz poproszony o wybranie co najmniej trzech kategorii treści. Stremio wykorzystuje te informacje, aby sugerować odpowiednie filmy. Teraz, gdy Stremio jest zainstalowane i jesteś zalogowany, przyjrzyjmy się bliżej jego podstawowym funkcjom.

Korzystanie ze Stremio: Podstawowe funkcje

Oglądanie filmów i seriali

Na głównym ekranie (zwanym „tablicą”) zobaczysz wybór polecanych filmów i seriali na podstawie wybranych wcześniej kategorii. Należy pamiętać, że nie wszystkie z nich są dostępne – to po prostu tytuły, które mogą Cię zainteresować. Jeśli klikniesz na jeden, zobaczysz wszystkie dostępne źródła po prawej stronie ekranu. Jeśli wolisz, możesz także wyszukać konkretny tytuł za pomocą paska u góry ekranu.

Jak więc znaleźć treści, które faktycznie można oglądać? Kliknij kartę Discover u góry ekranu. Jest to także najbardziej złożona sekcja Stremio.

W lewym górnym rogu możesz wybrać pomiędzy filmami (movies), serialami (series) i kanałami telewizyjnymi (channels).

Poniżej po lewej stronie znajduje się lista kategorii. Domyślnym wyborem jest Top, czyli wyświetlane będą treści najbardziej popularne w danym okresie.

Możesz posortować również listę według roku (year), wówczas tytuły będą ułożone według daty premiery kinowej.

Sortowanie według oceny (rating) moim zdaniem szwankuje, ponieważ oceny najlepszych tytułów są często niższe na IMDB niż wskazuje na to Stremio. Algorytm aplikacji nie bierze również pod uwagę ilości oddanych głosów.

Dlatego proponuję korzystać z segregowania produkcji według kategorii IMDB.

Niżej po lewej stronie znajdują się gatunki filmowe, dzięki którym jeszcze bardziej możesz ograniczyć zakres poszukiwanych filmów i seriali.

Dodawanie zawartości do biblioteki

Biblioteka (My Library) jest agregatorem Twoich treści. Gdy uzyskasz do niej dostęp po raz pierwszy, jest pusta. Istnieją trzy sposoby dodania zawartość do biblioteki. Możesz dodać zawartość z sekcji Discover. Możesz zaimportować rzeczy, które lubisz na Facebooku. Innym sposobem jest importowanie treści z dysku lokalnego (ta funkcja aktualnie nie działa).

Pewnie zastanawiasz się, po co dodawać jakąś zawartość do biblioteki. Po pierwsze, ułatwia poukładanie wszystkich ulubionych tytułów. Po drugie, biblioteka „uczy się”. Jeśli dodasz film, który nie jest jeszcze dostępny, otrzymasz powiadomienie, gdy będzie dostępny. W przypadku seriali, pojawi się informacja o nowym odcinku.

Instalowanie nowych dodatków

W porównaniu do Kodi, Stremio ma bardzo ograniczony wybór dodatków. Zachowaj ostrożność przy instalowaniu tych tworzonych przez użytkowników (Community Addons), ponieważ wykorzystują one sieci peer-to-peer (P2P), które mogą hostować materiały naruszających prawa autorskie.

Na stronę dodatków przejdziesz po kliknięciu w ikonę puzzla w prawym górnym rogu. Oficjalne dodatki można zainstalować jednym kliknięciem, ale w przypadku wspomnianych wcześniej dodatków P2P wymagane jest potwierdzenie.

Korzystanie ze Stremio: Zaawansowane funkcje

Stremio oferuje szeroki zakres zaawansowanych funkcji, które pozwalają przenieść oglądanie mediów na wyższy poziom.

Oglądanie Stremio zdalnie

Możliwe jest przeglądanie dowolnych treści, do których masz dostęp w Stremio, niezależnie od tego, gdzie jesteś (pod warunkiem, że aplikacja jest uruchomiona).

Żeby to zrobić kliknij ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu i otwórz menu ustawień.

Następnie wybierz jeden z dostępnych adresów IP w sekcji Enable remote HTTPS connections. Pojawi się nowe pole oznaczone Streaming HTTPS endpoint. Po przejściu pod wskazany tam adres na innym urządzeniu, będziesz miał pełen dostęp do Stremio.

Synchronizowanie historii oglądania z Traktem

Trakt to usługa internetowa, która umożliwia automatyczne śledzenie oglądanych tytułów. Służy on przede wszystkim do synchronizowania lokalnej biblioteki, a nie treści przesyłanych strumieniowo.

Najpierw potrzebujesz konta Trakt, więc utwórz je tutaj. Następnie kliknij ikonę koła zębatego w Stremio i kliknij Authorize pod nagłówkiem Trakt Scrobbling. Zostaniesz przekierowany na stronę Trakt, gdzie możesz potwierdzić, że Stremio ma dostęp do Twojego konta.

Teraz spróbuj odtworzyć coś z biblioteki multimediów. Jeśli wszystko działa, film lub program telewizyjny powinien pojawić się w historii oglądania portalu Trakt. Ta funkcja jest jednak dość zawodna i może nie działać z niektórymi źródłami.

Korzystanie z kalendarza Stremio

Stremio ma wbudowany kalendarz, którego można używać do śledzenia trwających programów telewizyjnych. Zanim jednak będziesz mógł go użyć, musisz powiedzieć mu, jakie programy Cię interesują.

Po dodaniu konkretnego tytułu do naszej biblioteki, w kalendarzu zobaczymy wszystkie daty, w których był emitowany lub będzie emitowany.

Stremio – wnioski

Stremio jest z pewnością jedną z najlepszych dostępnych obecnie usług do streamingu. Aplikacja oferuje nieskomplikowany sposób na oglądanie ulubionych filmów, programów i telewizji na żywo.

Może nie jest tak wszechstronny jak Kodi, ale jest znacznie łatwiejszy w użyciu. Mimo, że posiada tylko kilka dobrych dodatków, to dzięki nim będziesz mógł oglądać to, co lubisz.

Jedną z największych zalet Stremio, oprócz prostoty, jest możliwość instalowania dodatków online. Oszczędza to miejsce na urządzeniach o małej pojemności, np. telewizorach i przystawkach z Android TV. Pozwala również na synchronizację między różnymi urządzeniami.

Dlatego uważam, że Stremio to jedna z najlepszych alternatyw dla Kodi.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.