Jak niewielkim kosztem stworzyć smart dom

Zobacz na jakie elementy zwrócić uwagę, jakie urządzenia warto kupić, jakie ustawienia wprowadzić i jak niewielkim kosztem stworzyć smart dom.

Inteligentny dom to nie wizja przyszłości

Dzisiaj spróbuję wyjaśnić od podstaw kwestie związane z inteligentnym mieszkaniem. Wydaję mi się, że obecnie utarło się przekonanie, że smart dom to żarówki, które można włączyć i wyłączyć z aplikacji w telefonie. Totalni laicy roztaczają z kolei wizję, jak w filmie Pamięć Absolutna, gdzie całe mieszkanie naszpikowane jest sztuczną inteligencją. A prawda leży gdzieś po środku. Dostępnych jest wiele rozwiązań, które różnią się skomplikowaniem, ceną i funkcjonalnością. Ja pokażę Ci drogę dla początkujących, w trakcie której będziesz musiał trochę pokombinować. Ale na jej końcu, będziesz miał wiedzę, jak niewielkim kosztem stworzyć smart dom, który ułatwić Ci codzienne funkcjonowanie.

Na początek dobry router

Wszystkie urządzenia o których będę pisał w dalszej części, korzystają z usług w chmurze. Dlatego do naszego domu musimy mieć doprowadzony na stałe internet. Będziemy więc potrzebowali modemu, do którego podłączony jest zazwyczaj router Wi-Fi. Ma on za zadanie rozprowadzić sygnał po wszyskich pomieszczeniach, więc jest to bardzo ważny element całego systemu. Raczej unikałbym rozwiązania, które najczęściej oferują kablówki, czyli modem z wbudowanym routerem.

Przy wyborze routera warto zwrócić uwagę, żeby obsługiwał dwa pasma, tzn. 2,4 GHz i 5 GHz. Większość inteligentnych produktów do działania potrzebuje sygnału 2,4 GHz, który oferuje duży zasięg. Natomiast pasmo 5 GHz ma większą szybkość przesyłu danych. Więc najlepiej podłączyć pod nie komórkę, komputer czy telewizor. Dostępne obecnie na rynku modele oferują najczęściej dwuzakresowość.

Centrum sterowania inteligentnym domem

Ważne pytanie, które trzeba sobie postawić przy tworzeniu smart mieszkania, to w jaki sposób będziemy kontrolować wszystkie podłączone urządzenia. Ja używam Google Home Mini, ale trzeba podkreślić, że to nie głośnik wszystkim steruje, a Asystent Google w niego wbudowany. Na samym początku nie musisz robić żadnych inwestycji, ponieważ wystarczy ściągnąć na telefon aplikację Google Home i tam wszystko odpowiednio skonfigurować.

Jako alternatywę możesz wybrać Alexę od Amazona albo Siri od Apple. Pamiętaj, żeby przy zakupie kolejnych komponentów zwrócić uwagę, czy są kompatybilne z wybranym przez Ciebie asystentem.

Żarówki i taśmy LED

Jeżeli jesteśmy już przy zakupach, to dobre miejsce, żeby napisać o różnych typach inteligentnych produktów. Chyba każdy zaczynając przygodę ze smart domem zaopatruje się w żarówki i taśmy LED. Przemawia za tym kilka rzeczy. Niski koszt zakupu, łatwa implementacja bez konieczności dodatkowych przeróbek i od razu widoczne efekty.

Niezłej jakości żarówki, współpracujące z Tuya Smart Life, można kupić nawet w Biedronce. Można je wkręcić do każdej wiszącej albo wolnostojącej lampy z odpowiednim gwintem. Po dosłownie kilku kliknięciach w aplikacji na telefonie, możesz za pomocą poleceń głosowych włączać i wyłączać światło oraz zmieniać jego natężenie i kolor. Musisz pamiętać, że całość będzie działać tak długo, jak długo lampa będzie w pozycji włączonej. Więc problem pojawi się, jeśli ktoś wyłączy fizyczny przełącznik światła.

Przełączniki światła

Żeby wszystko działało bez niespodzianek, powinieneś zastosować dotykowy przełącznik światła z funkcją sterowania po WiFi albo za pomocą fal radiowych. Obniża on koszt implementacji smart oświetlenia w pomieszczeniach, w których jest dużo punktów świetlnych. Jeżeli nie zależy Ci na zmianie barwy i natężenia, to nie musisz wymieniać żarówek. Jednak to rozwiązanie wymaga od nas trochę pracy, ponieważ wiąże się z wymianą przełączników natynkowych. Cała operacja nie jest skomplikowana. Wyłączasz prąd, wykręcasz stary przełącznik, przepinasz kable do nowego, montujesz i to wszystko.

Mamy tu jednak do czynienia z elektrycznością, więc jeżeli nie czujesz się na siłach, wezwij uprawnioną osobę. Ja do niczego nie namawiam i wszystko robisz na własną odpowiedzialność. Żeby mieć pewność, że wszystko będzie działać, wybieraj przełączniki, które nie wymagają linii N. Po przepięciu kabli pod nowy przełącznik, inni domownicy będą mogli korzystać ze świtała w standardowy sposób. Ty natomiast będziesz mieć zawsze dostęp do smart funkcji.

Gniazdka

Innym produktem z kategorii smart są gniazdka, które potrafią przekształcić zwykłe rzeczy w inteligentne. Ja na razie mam dla nich dwa zastosowania. W okresie świątecznym podpinam pod nie lampki choinkowe, natomiast w sezonie letnim wentylator. Dzięki temu mam nad nimi pełną kontrolę głosową i mogę je dołączać do różnych reguł i scenariuszy.

Urządzenia audio / wideo

A co z całym sprzętem audio/wideo, który mamy w domu? Twój telewizor, dekoder i soundbar również mogą dołączyć do rodziny smart. A to dzięki uniwersalnemu pilotowi Broadlink RM Pro. Za jego pomocą zaprogramujesz przyciski służące do sterowania danym urządzeniem, a następnie będziesz mógł je kontrolować z aplikacji w telefonie. Dzięki temu, że Broadlink współpracuje z Asystentem Google, za pomocą głosu będziesz mógł włączyć telewizor, na soundbarze zmienić źródło dźwięku, a na dekododerze ustawić ulubiony kanał.

Jeżeli w domu posiadasz tylko sprzęty na podczerwień, wystarczy Ci tańsza wersja RM Mini. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wersję Pro, która wspiera dodatkowo fale radiowe, będziesz mógł sterować również niektórymi przełącznikami światła.

Roboty sprzątające, ogrzewanie, monitoring…

Powyżej przedstawiłem podstawowe i najbardziej oczywiste elementy inteligentnego mieszkania. Ale istnieje szereg urządzeń, które odpowiednio skonfigurowane, uzupełnią rodzinę smart.

Bardzo przydatnym sprzętem będzie np. automatyczny odkurzacz. Jeżeli dobrze poszukamy, znajdziemy taki, którym będziemy mogli sterować zdalnie po WiFi i za pomocą głosu. Robot sprzątający może działać bez naszej ingerencji, według ustalonego wcześniej harmonogramu lub zostać uwzględniony w różnych scenariuszach.

Jednym z kosztowniejszych elementów, jest inteligentne ogrzewanie. Ale nawet prosty zestaw składający się z centralki, głowicy do grzejnika oraz czujnika otwarcia okna, dopasuje temperaturę do warunków panujących w pomieszczeniu i pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Do kategorii smart możemy również zaliczyć kamery IP, które wpływają na bezpieczeństwo w domu. Ja używam kamerki, żeby sprawdzić czy mój prawie dwuletni synek, nie wpadł na jakiś genialny pomysł bawiąc się w swoim pokoju.

Podsumowanie

Podsumowując, istnieją setki różnych produktów, które są mniej lub bardziej smart. Ale jeśli nie będziesz miał dobrego połączenia WiFi, nie będziesz w stanie ich kontrolować. Zacznij więc od dobrego, dwuzakresowego routera.

Najlepiej już na samym początku zdecyduj, jak będziesz zarządzał swoimi urządzeniami. Czy będzie to jeden z popularnych Asystentów Głosowych, fizyczny hub łączący się z chmurą, jak SmartThings od Samsunga, czy może rozwiązanie całkowicie lokalne, jak w przypadku Home Assistant. Przy zakupach zawsze sprawdź, czy wybrane produkty będą współpracowały z Twoim ekosystemem.

Na tym etapie jesteś w stanie za pomocą aplikacji w telefonie włączać i wyłączać urządzenia oraz programować proste operacje, np. ustawić harmonogram działania. Żeby uprościć korzystanie z gadżetów pochodzących od wielu producentów i uniknąć ciągłego przełączania się miedzy różnymi aplikacjami, pobierz i zainstaluj Google Home.

Żeby sterować całym mieszkaniem za pomocą głosu, zaopatrzyć się w inteligentny głośnik. Pamiętaj, że na chwilę obecną Asystent Google na głośnikach nie wspiera języka polskiego. Ale jeżeli to Ci nie przeszkadza, a jesteś w stanie korzystać również z telefonu w języku angielskim, wówczas w aplikacji Google Home uzyskasz dostęp do tworzenia rutyn, a to już naprawdę potężne narzędzie do automatyzacji.

Mam nadzieję, że to nie za dużo informacji na raz, ale dzięki nim będziesz wiedział od czego zacząć przygodę z inteligentnym domem. Na co zwrócić uwagę, co warto kupić i jakie ustawienia wprowadzić, żeby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.