Jak usunąć preinstalowane oprogramowanie z telefonów Xiaomi w przeglądarce internetowej?

Chcesz pozbyć się aplikacji bloatware ze swojego telefonu Xiaomi, ale nie chcesz zbytnio ingerować w Androida. Podpowiem, jak to zrobić przez przeglądarkę.

W Polsce bardzo popularne są smartfony marki Xiaomi oraz Redmi i POCO, które należą do tej samej rodziny. Oczywiście największą ich zaletą jest stosunek parametrów do ceny.

Ale mogą one również pochwalić się całkiem niezłą nakładką na Androida. MIUI jest szybkie, pozwala na wiele modyfikacji i ma nowoczesny wygląd.

Ale niestety potentat z Chin instaluje w nim bardzo dużo śmieciowego oprogramowania. Nie wspominając o wyświetlaniu reklam wewnątrz systemowych aplikacji. Rozwiązanie na ten problem przedstawiłem w tym wpisie.

Jak odinstalować bloatware ze smartfona Xiaomi?

W nakładce MIUI znajduje się szereg preinstalowanych aplikacji, z których wielu użytkowników nie korzysta. Od dodatkowych narzędzi systemowych, poprzez oprogramowanie od Google, a na aplikacjach firm trzecich kończąc.

Niektóre z tych programów można po prostu odinstalować albo wymusić ich zatrzymanie. Ale jest grupa aplikacji „odporna” na standardowe zabiegi. Należą do nich między innymi przeglądarka internetowa, odtwarzacz wideo, czy ukryte oprogramowanie do dystrybucji reklam.

W sieci można znaleźć dodatkowe oprogramowanie / skrypt, który pozwala usunąć bloatware za pomocą ADB oraz zestawu poleceń. Jednak ta metoda nie była tak naprawdę dla wszystkich, ponieważ była nieco skomplikowana.

Pokażę Ci metodę, która nie wymaga wprowadzania danych z wiersza poleceń, a zamiast tego wykorzystuje aplikację internetową za pośrednictwem przeglądarki. Całość sprowadza się do podłączenia telefonu i odinstalowania dowolnej aplikacji za pomocą kilku kliknięć.

Aby rozpocząć, musisz najpierw uruchomić Google Chrome, albo inną przeglądarkę opartą na silniku Chromium, np. Microsoft Edge. Następnie wpisz chrome://flags/#new-usb-backend na pasku adresu i włącz powiązaną flagę.

Gdy to zrobisz, przejdź do ustawień na swoim telefonie: Ustawienia > O telefonie. Na tym ekranie naciskaj kilkakrotnie Wersja MIUI, aż Opcje programisty zostaną włączone.

Następnie przejdź do Ustawienia > Dodatkowe ustawienia > Opcje programistyczne”, gdzie będziesz musiał aktywować opcje Debugowanie USB, Instaluj przez USB oraz Debugowanie USB (Ustawienia zabezpieczeń).

Następnie w przeglądarce internetowe przejdź do strony MIUIes ADB.

Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB i zezwól witrynie MIUIes na dostęp do urządzenia Xiaomi. Wystarczy kliknąć Add Device i wybrać smartfon z wyświetlonej listy. Jeśli poprawnie wykonałeś poprzednie kroki, Twoje urządzenie powinno się pojawić. Wybierz je i kliknij Connect.

I to wszystko! Teraz możesz przejść do sekcji Uninstall Bloatware. Możesz zdecydować się na odinstalowanie wszystkich aplikacji systemowych wybierając All System apps, możesz pozbyć się z telefonu usług Google All Google apps lub oprogramowania firm trzecich All others apps.

Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ niektóre aplikacje są niezbędne do prawidłowego działania urządzenia i odinstalowanie ich może spowodować poważne problemy.

Proponuję odinstalować tylko następujące programy: Mi Credit, Mi Pay, Mi Recicle, MIUI User Guide, MIUI Forum, Mi Remote, Mi Remot Add-on, Mi Wallpaper Carousel, MIUI Analytics, Mi Roaming, Core Mi Roaming, MIUI Daemon, MIUI MSA, MIUI Mi Pics, FaceMoji Keyboard, Yandex, Emergency Data, Game, Cell Broadcast Receiver, Android Easter Egg, Shop Amazon, Amazon, Facebook Service, Facebook 1 Service, Facebook 2 Service, Netflix Telemetry, Qualcomm Telemetry.

Gdy skończysz, naciśnij przycisk Uninstall selected applications, a aplikacja internetowa natychmiast rozpocznie usuwanie wybranych aplikacji. Po zakończeniu całego procesu zaleca się ponowne uruchomienie urządzenia. Proste, prawda?

Teraz, po odinstalowaniu śmieciowych programów, Twój telefon powinien zyskać na wydajności, a na pewno będzie znacznie lżejszy. Dodatkowo będziesz mieć teraz trochę więcej darmowego miejsca do przechowywania np. zdjęć.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.