Jak optymalnie skonfigurować Kodi na Android TV?

Chcesz przekształcić swój Android TV w domowe centrum rozrywki? Poświęć trochę czasu i dowiedz się jak optymalnie skonfigurować Kodi.

Kodi – najpopularniejsze centrum multimedialne na wszystkie platformy

Nie ma chyba osoby, która używa komputera do celów multimedialnych i nie słyszała o programie Kodi. Jest to potężne, w pełni darmowe narzędzie do katalogowania oraz odtwarzania filmów i muzyki. Program rozwijany od 2003 roku (wcześniej znany jako Xbox Media Center) doczekał się wersji na wszystkie możliwe platformy i został przetłumaczony na większość języków. Oprócz prezentowania w przejrzysty sposób naszych multimedialnych zbiorów oraz automatycznego uzupełniania informacji o filmach wraz z okładkami, program ma szereg dodatkowych funkcji. A wszystko to dzięki rozszerzeniom tworzonym przez niezależnych programistów.

Przez te wszystkie lata program doczekał się dodatków, które sprostają oczekiwaniom każdego. Pomijam tutaj temat legalności niektórych z nich. Uważam, że każdy zna prawo, ma swój rozum i jest świadom ryzyka korzystania z pewnych rozwiązań. Przyznaję, że osobiście korzystam z dodatków oferujących darmowe treści. W ramach usprawiedliwienia napiszę tylko, że mam wykupiony abonament kinowy Cinema City Unlimited oraz usługę Google Play Music, więc wspieram wytwórnie i twórców.

Kodi – jak optymalnie skonfigurować?

Mamy końcówkę roku 2019. Na rynku powstało wiele alternatyw dla Kodiego, zmieniły się też urządzenia do odtwarzania multimediów oraz oczekiwania użytkowników. Do napisania tego artykułu skłoniły mnie komentarze moich znajomych. Wiele razy, kiedy oglądaliśmy film korzystając z tego programu, słyszałem że świetnie działa i wygląda. Kiedy mówiłem, że używam Kodi, w odpowiedzi słyszałem najczęściej coś w stylu: „Kojarzę, zainstalowałem, ale nie potrafiłem go ustawić”.

Może rzeczywiście jest coś na rzeczy i na tle wielu nowo powstałych programów, Kodi może wydawać się skomplikowany i mało intuicyjny. Tak naprawdę trzeba tylko wiedzieć gdzie wejść, co przestawić i ewentualnie jaki dodatek zainstalować. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak optymalnie skonfigurować Kodi. A Twój Android TV zamieni się  w multimedialne centrum, na którym przejrzysz zasoby dysku sieciowego oraz obejrzysz dowolny film i serial.

Pierwsze uruchomienie i zmiana języka na polski

Proces konfiguracji został przeprowadzony na Xiaomi Mi Box z system Android TV w wersji 8.0, ale na innych platformach wszystko powinno wyglądać podobnie. Pamiętaj tylko, że w niektórych miejscach będziesz musiał wprowadzić zmiany pod kątem Twojego sprzętu i infrastruktury dyskowo sieciowej.

Zaczynamy od pobrania ze sklepu Google Play i instalacji najnowszej wersji Kodiego (obecnie 18.5). Przy pierwszym uruchomieniu musimy zezwolić aplikacji na dostęp do zdjęć i multimediów. Następnie naszym oczom ukazuje się menu główne, w którym na razie jednak za wiele się nie dzieje. Ale tym zajmiemy się później. Najpierw zmienimy język programu na polski. Żeby to zrobić wchodzimy w ustawienia systemowe (zębate kółko na górze ekranu) – Interface – zakładka Regional – Language – wybieramy Polish.

Dodawanie filmów z dysku sieciowego

Nasze multimedialne centrum trzeba zapełnić materiałami do oglądania. Zaczniemy od plików znajdujących się na naszych dyskach twardych (konkretnie dyskach sieciowych). W tym celu wchodzimy w System – Menedżer plików – Dodaj źródło – wybieramy Przeglądaj po prawej stronie – Dodaj lokalizację sieciową – protokół pozostawiamy bez zmian, czyli Otoczenie sieciowe Windows (SMB), a uzupełniamy Nazwę serwera – wpisujemy adres sieciowy serwera (dla ułatwienia klikamy w Adres IP po prawej stronie – wprowadzamy adres IP (w moim przypadku jest to adres strony logowania do routera w przeglądarce) – Zatwierdzamy przyciskiem Gotowe – następnie trzykrotnie OK. W ostatnim oknie możemy wprowadzić nazwę dla naszego nowego źródła.

Instalacja dodatku Exodus Redux

W kolejnym kroku dodamy źródła do streamowania filmów i seriali bezpośrednio z internetu, czyli zmienimy Kodiego w Netflixa. Wchodzimy w opcje systemowe – Menedżer plików – Dodaj źródło. Tym razem klikamy w polu <Brak> i podajemy następującą ścieżkę https://i-a-c.github.io. Dodajemy nazwę źródła, np. Exodus. Wchodzimy do menu Dodatki i klikamy zainstaluj z pliku zip. Pojawi się monit bezpieczeństa o instalacji dodatków z nieznanych źródeł. Wybieramy ustawienia i w oknie, które się pojawi zaznaczamy opcję Nieznane źródła i potwierdzamy Tak na ekranie z ostrzeżeniem.

Ponownie wybieramy Zainstaluj z pliku zip – Exodus – klikamy w plik z rozszerzeniem zip (repository.exodusredux-0.0.8.zip). Wyskoczy krótki monit, potwierdzający zainstalowanie dodatku. Wybieramy opcję Zainstaluj z repozytorium – Exodus Redux Repo – Wtyczki wideo – Exodus Redux – Zainstaluj – potwierdzamy zainstalowanie wszystkim elementów dodatku.

Konfiguracja dodatku Exodus Redux

Po pomyślnym zainstalowaniu Exodus Redux trzeba odpowiednio skonfigurować. Wchodzimy więc w dodatek i wybieramy Konfiguruj. Zmieniamy język na Polish. Język źródeł proponuję ustawić na Polish+English, dzięki czemu będziemy mieć dostęp do materiałów zarówno w wersjach oryginalnych jak i z lektorem. W zakładce odtwarzanie zmieniamy View Providers In-Progress Dialog na W tle. W ustawieniach Źródeł wchodzimy w Open Scrapers Settings – klikamy OpenScrapers Default Providers – następnie wchodzimy w zakładkę Foreign2 – klikamy Enable All Polish Providers i zatwierdzamy OK po prawej stronie.

Ustawienie polskich napisów w filmach i serialach

Do prawidłowego wyświetlania napisów w filmach i serialach niezbędny jest odpowiedni dodatek. Wchodzimy w Dodatki – Zainstaluj z repozytorium – Kodi Add-on repository – Napisy – OpenSubtitles.org – Zainstaluj. Ponownie wchodzimy w program, tylko tym razem wybieramy Konfiguruj i podajemy swój login oraz hasło (jeżeli nie posiadamy konta, założenie nowego zajmie dosłownie kilka minut). Teraz przechodzimy do ustawień głównych – Odtwarzacz – Język – Preferuj napisy w języku zmieniamy na Polish. Opcję poniżej Pobieraj napisy w językach również zmieniamy na Polish odznaczając jednocześnie English. I w końcu zmieniamy Domyślnego dostawcę napisów serialowych i filmowych na OpenSubtitles.org.

Dodawanie zawartości do menu głównego

W tym momencie mamy praktycznie skonfigurowany program Kodi. Pozostało już tylko kilka zmian uprzyjemniających użytkowanie. Najpierw zapełnimy ekran główny treściami multimedialnymi, które dodaliśmy we wcześniejszych krokach. W tym celu w kategorii Filmy wchodzimy w Przejdź do przeglądarki plików – Pliki – Dodaj źródło wideo – Przeglądaj – wchodzimy na nasz dysk sieciowy (ewentualnie dysk zewnętrzny), wybieramy odpowiedni katalog, po czym zatwierdzamy OK, nadajemy nazwę i ponownie zatwierdzamy OK. Powinno wyskoczyć okno Określ zawartość. Zmieniamy pozycję Folder zawiera na Filmy. Następnie wchodzimy w Ustawienia i zmieniamy preferowany język na pl. Jeżeli wszystko zmieniliśmy zatwierdzamy OK i ponownie OK. Wyskoczy okienko, na którym potwierdzamy odświeżenie informacji, którymi zostaną uzupełnione wszystkie filmy i seriale.

Ustawienia menu głównego

Pozostała jeszcze zmiana w wyglądzie interfejsu i dodanie skrótu do dodatku Exodus Redux, w celu wygodniejszego korzystania. W menu głównym wchodzimy w ustawienia – Interfejs – Skóra – Konfiguracja skóry… – Menu startowe i odznaczamy wszystkie pozycje oprócz Filmy i Ulubione. Następnie wchodzimy w Dodatki – Moje dodatki – Wtyczki wideo – przytrzymujemy dłużej przycisk na pozycji Exodus Redux, żeby wywołać menu podręczne i wybieramy Dodaj do ulubionych.

Efekt końcowy

Gratuluję. Udało Ci się przejść przez cały proces konfiguracji, dzięki czemu program Kodi jest optymalnie przygotowany do obsługi multimediów. Wchodząc do menu głównego w zakładce Filmy powinny pojawić się wszystkie Twoje pozycje z dysku twardego prezentowane w formie przejrzystych plakatów i podzielone na szereg kategorii. Ale to co najważniejsze, kryje się w Ulubionych. Bezpośredni skrót do rozszerzenia Exodus Redux, dzięki któremu zyskujesz taką samą funkcjonalność, jak w Netflixie czy HBO Go.

Po uruchomieniu dodatku zyskujemy dostęp do filmów i seriali podzielonych na szereg kategorii. Po kliknięciu w wybrany tytuł nastąpi proces wyszukiwania dostępnych źródeł. Z listy należy wybrać wersję, która nas interesuje, a różnią się one rozdzielczością i ścieżką dźwiękową (oryginalna, lektor, dubbing). Po chwili buforowania następuje uruchomienie filmu. Jeżeli wybraliśmy wersję z napisami, należy je wczytać korzystając z menu odtwarzania. Klikamy w drugą ikonkę od prawej strony – Pobierz napisy – wybieramy plik dopasowany do rozdzielczości bądź z największą ilością gwiazdek.

Mam nadzieję, że ten poradnik pozwoli Ci w pełni cieszyć się najlepszym dostępnym centrum multimedialnym na Android TV. Wypatruj kolejnych artykułów dotyczących Kodiego, bo w planach jest już opis zmiany wyglądu i interfejsu oraz dodanie możliwości uruchamiania gier z różnych emulatorów.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.