Jak sterować oświetleniem przy użyciu głośników Google Home

Sprawdź, jak w kilku prostych krokach dodasz nowe oświetlenie i będziesz mógł nim sterować za pomocą asystenta głosowego wbudowanego w głośniki Google Home.

W tym wpisie pokaże Wam, jak za pomocą głośnika Google Home kontrolować inteligentne oświetlenie. Będziecie mogli łatwo włączyć i wyłączyć światło i zmienić jego kolor.

Jedna komenda wystarczy, żeby sterować wszystkimi lampami, żarówkami i taśmami LED, znajdującymi się w wybranym pomieszczeniu lub w całym domu.

Zanim zaczniemy, sprawdź najpierw czy masz ustawioną aplikację Google Home w swoim telefonie. Żeby to zrobić uruchom go, wejdź w ustawienia i upewnij się, że jest tam podpięty Twój adres email oraz czy jesteś połączony pod właściwą sieć WiFi.

Następnie klikamy ikonkę plusa w lewym górnym rogu, a następnie wybieramy Skonfiguruj urządzenie. Na następnym ekranie wybieramy opcję Obsługiwane przez Google.

Z listy lub przez wyszukiwarkę wyszukujemy producenta naszej żarówki lub ekosystemu z którym współpracuje. W naszym przypadku będzie to Smart Life.

Upewnij się, że wcześniej dodałeś już wszystkie żarówki w aplikacji Smart Life.

Zostaniecie przeniesieni na stronę internetową i poproszeni o zalogowanie się do wybranej aplikacji. Dzięki tej autoryzacji Asystent Google będzie mógł sterować wszystkimi źródłami światła, oraz innymi urządzeniami, z rodziny Tuya.

Po zakończeniu procesu wszystkie żarówki pojawią się w dolnej części głównego ekranu aplikacji Home, w segmencie Połączone z Twoim kontem. Tutaj możesz nadać nazwę dopiero co dodanym lampom oraz przydzielić je do właściwym pomieszczeń.

Jeżeli wcześniej przeprowadzałeś już autoryzację dostępu Google do Smart Life, po dodaniu żarówek w aplikacji Tuya, nowe urządzenia powinny (teoretycznie) pojawić się w segmencie Połączone z Twoim kontem.

Piszę „teoretycznie” ponieważ czasami zdarza się, że tak się nie dzieję. Wówczas możecie skorzystać z komendy głosowej „Sync my devices” albo „Sync my lights„. Jeśli ten sposób nie zadziała, pozostaje odłączyć, a następnie połączyć usługę Tuya Smart Life z kontem Google.

Jeśli później będziesz chciał zmienić nazwy poszczególnych żarówek albo przypisać je do innych pomieszczeń, wystarczy, że klikniesz wybrane źródło światła, a następnie wciśniesz ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu.

W miejscu Nazwa wpisz krótkie określenie dla swojej żarówki, dzięki któremu łatwo zidentyfikujesz i zapamiętasz urządzenie, oraz które będzie łatwo wymówić.

Klikając w Pomieszczenie będziesz mógł zmienić miejsce w domu, do którego jest przypisana dana żarówka. Jeśli nie ma jakiegoś pomieszczenia na liście, albo chcesz wprowadzić indywidualną nazwę, wybierz opcję znajdującą się na samym dole ekranu Dodaj pomieszczenie niestandardowe.

Pamiętaj, że na razie asystent Google w głośnikach nie rozpoznaje języka polskiego, więc wszystkie nazwy urządzeń oraz pomieszczeń musisz wprowadzić w języku angielskim.

Po skończonej konfiguracji możesz kontrolować dodane oświetlenie zarówno z aplikacji Google Home na telefonie, jak i za pomocą poleceń głosowych.

Poniżej lista najpopularniejszych komend głosowych asystenta Google dotycząca sterowania oświetleniem w mieszkaniu.

Włącz / wyłącz lampę: Turn on / off „nazwa lampy„.

Przyciemnij lampę: Dim the „nazwa lampy„.

Rozjaśnij lampę: Brighten the „nazwa lampy„.

Ustaw jasność lampy: Set „nazwa lampy” to 50%.

Zmień kolor lampy: Turn „nazwa lampy” blue / green / red.

Włącz / wyłącz oświetlenie w pokoju: Turn on / off lights in „nazwa pokoju„.

Włącz / wyłącz oświetlenie w mieszkaniu: Turn on / off all off the lights.

Sprawdź poniżej konkretne przykłady na sterowanie głosowe światłem w mieszkaniu:

OK Google, turn on Saloon lamp 1. OK Google, turn off Saloon lamp 1.

OK Google, turn on saloon light. OK Google, turn off saloon light.

OK Google, turn on all light. OK Google, turn off all light.

Dziękuję, że poświęciłeś swój cenny czas, żeby przeczytać ten wpis. Jeśli masz wśród swoich znajomych posiadaczy głośnika Google Home albo entuzjastów rozwiązań smart home, to poleć im, proszę, mojego bloga.

Jeśli jesteś tu nowy, weź pod uwagę zapisanie do newslettera albo śledź mnie w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z tematami pojawiającymi się na stronie oraz kanale YouTube.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.