Jak z dowolnego telefonu zrobić czystego Androida

Jeżeli lubisz minimalistyczne, ale szybkie i optymalnie skonfigurowane rozwiązania, to sprawdź jak z dowolnego telefonu zrobić czystego Androida.

Jeżeli chodzi o systemy operacyjne, to rynek smartfonów został zdominowany przez Androida. Zainstalowany jest na 85% urządzeń na świecie. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest bardzo dobrze zoptymalizowany, a że jest to otwarte oprogramowanie, pozwala na wprowadzanie przez producentów własnych modyfikacji, tzw. nakładek.

Każdy producent ma „własną wersję Androida”

W ich ramach dodawane są preinstalowane programy, nowe funkcjonalności, gesty i zmieniany jest wygląd. Generalnie chyba każdy producent ma swoją własną i rozwijaną od lat, wizję Androida. W czasach „zielonego robota” z numerem czwartym i piątym, było to uzasadnione, ponieważ wtedy system od Google pozostawiał wiele do życzenia. Uważam, że obecnie, jest on naprawdę dobrze zoptymalizowany, działa nawet na słabszych konfiguracjach, a na starcie jest uzbrojony we wszystkie programy niezbędne do codziennego korzystania z telefonu.

Nakładka od Google, czyli Android One

Ze względu na powyższe, jestem wielkim zwolennikiem smartfonów z serii Android One. A to dlatego, że obecnie, producenckie nakładki są zaśmiecone preinstalowanym oprogramowaniem promującym daną markę. Zdarza się nawet, że w telefonie za który zapłaciłeś, wyświetlają się reklamy.

Niestety przy zakupie telefonu, nie mamy wyboru, czy będzie na nim czysty Android czy system producenta. A wręcz przeciwnie, urządzeń z rodziny Android One jest bardzo niewiele i są to najczęściej parametrowe średniaki. Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na używanie oprogramowania, w takiej formie jak przewidział to producent?

Odmień swój telefon za pomocą launchera

Z pomocą przychodzi nam wiele, najczęściej darmowych launcherów, podmieniających ekran główny. W większości koncentrują się na aspektach wizualnych, zmianie tapet, ikon itd. Ale często dodają również nowe funkcjonalności. Zainstalowane na starszym telefonie, dają mu nowe życie.

Do pobrania ze sklepu Google jest mnóstwo zewnętrznych nakładek, zarówno darmowych jak i płatnych. Jak opiszę tylko jedną, czyli Lawnchair 2. Od razu napiszę, że testowałem kilka innych, ale przez krótki czas i powierzchownie, więc całkiem możliwe, że te zalety i funkcje, które tu opiszę, mogą posiadać również inne launchery.

Lawnchair 2 – darmowa, lekka i bardzo szybka nakładka

Największą zaletą opisywanej nakładki jest możliwość takiego skonfigurowania, żeby telefon wyglądał i działał, jak urządzenie z czystym Androidem. Za pomocą kilku włączników i suwaków zmienimy ikony, ukryjemy niepotrzebne aplikacje, ustawimy systemowego docka oraz dodamy widżety na pulpicie. Poniżej dokładna instrukcja, jak z dowolnego telefonu zrobić czystego Androida, na przykładzie Xiaomi Mi 9 Lite.

Konfiguracja launchera Lawnchair 2

Zaczynamy oczywiście od pobrania samego launchera ze sklepu Google Play. Wybieramy Lawnchair 2 i instalujemy. Nie przejmujcie się, że program jest w fazie beta. Mam go zainstalowanego od ponad miesiąca i działa stabilnie. Nie zdarzyło się, żeby coś się wysypało albo nie działało. Po otwarciu, zezwól aplikacji na dostęp do multimediów na urządzeniu.

Aby przejść do konfiguracji, należy przytrzymać palec na pulpicie i wybrać Ustawienia Ekranu Głównego. Zaczynając od góry, wchodzimy w Motyw, gdzie zaznaczamy Maskuj ikony, a Kształt ikon zmieniamy na Okrąg. Rozwijamy Więcej Ustawień i odznaczamy Kolorowe tła. Klikamy Wygląd, następnie Ciemny motyw i wybieramy Włączone.

W kolejnej kategorii opcji, czyli Pulpit, zaznaczamy Ukryj etykiety, a odznaczamy Dodawaj nowe skróty na pulpit. Żeby włączyć Kropki powiadomień, musimy udzielić odpowiedniego dostępu. W okienku, które się pojawi klikamy Zmień ustawienia, zaznaczamy dostęp do powiadomień Lawnchair i potwierdzamy przyciskiem Zezwól. Opcjonalnie możecie Ukryć pasek statusu, dzięki czemu pulpit wygląda jeszcze bardziej minimalistycznie.

W zakładce Na rzut oka polecam włączyć wszystkie suwaki, co pozwoli nam, klikając w odpowiednie miejsce na pulpicie, przejść bezpośrednio do aplikacji Kalendarza, Zegara i Pogody. Ja osobiście nie używam żadnych Pasków wyszukiwania. Źródła danych pozostawiamy bez zmian.

W zakładce Dock wyłączamy Pokaż Wskaźnik Strony i Pokaż Pasek Wyszukiwania.

Jeżeli chodzi o ustawienia Szuflady aplikacji, to proponuję poeksperymentować samemu z poszczególnymi suwakami. Na pewno powinniście skorzystać z funkcjonalności Skróty Ukrytych Aplikacji, która pozwala usunąć z widoku szuflady aplikacje, których nie używamy albo których nie chcemy widzieć. Jak już wspominałem, ja wyłączam Pokaż Pasek Wyszukiwania oraz odznaczam sugestie Aplikacji i Akcji. Nie używam również Drugiej Karty dla Aplikacji do Pracy.

W grupie Szukaj w jednym miejscu masz kontrolę nad wszystkimi paskami do wyszukiwania, jakie możesz włączyć w Lawnchair.

Wtyczki pozwalają na znaczne rozszerzenie działania launchera i dodanie funkcji, normalnie dostępnych tylko w najnowszych wersjach Androida. W większości wymagają instalacji z zewnętrznego pliku APK, który najpierw musimy pobrać na komórkę. Najprzydatniejszą opcją w tym zestawie jest Kanał Aplikacji Google.

Gesty, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają przypisać działanie wywoływane prostymi gestami na ekranie głównym. Jednak jak na razie nie są one zbyt rozbudowane.

Zakładka Kopia zapasowa i przywracanie nie wymaga chyba komentarza.

Końcowe szlify

Po przejściu przez wszystkie ustawienia, trzeba na stałe ustawić nasz launcher jako aplikację ekranu głównego. W tym celu wchodzimy w ustawienia naszego telefonu, szukamy lub przechodzimy do opcji Ekran główny, następnie Domyślny menedżer pulpitu i wybieramy Lawnchair.

Teraz pozostaje już tylko dostosować ikony w docku według własnego uznania, zmienić tapetę i ewentualnie ściągnąć jakiś pakiet ikon. Po zakończonym procesie projektowania naszego launchera, proponuję skorzystać z funkcji Blokada pulpitu, żeby przypadkowe przeciągnięcie palcem nie zepsuło naszego starannie przygotowanego końcowego efektu.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.