Jak zautomatyzować inteligentne oświetlenie

Posiadając w domu kilka żarówek i taśm LED, możesz zautomatyzować inteligentne oświetlenie w taki sposób, żeby ułatwiało Ci codzienne funkcjonowanie.

Możesz zrobić mnóstwo rzeczy z oświetleniem i w prosty sposób wdrożyć automatyzację w swoim mieszkaniu. Posiadam kilka źródeł światła, w postaci żarówek i taśm LED oraz kilka dotykowych przełączników. Pokażę Ci, jak za pomocą takiego małego i niedrogiego zestawu można zautomatyzować inteligentne oświetlenie w taki sposób, żeby ułatwiało Ci codzienne funkcjonowanie.

Informacje o warunkach pogodowych (taśma LED + Broadlink RM Pro)

Dzięki nowej aplikacji Broadlink można wykorzystać warunki pogodowe jako zmienną przy uruchamianiu rutyn. Moja bardzo budżetowa taśma LED służy jako pogodynka. Kiedy na zewnątrz jest słonecznie, a temperatura przekracza 10 stopni C, świeci na zielono. Zmienia kolor na pomarańczowy w momencie obniżenia temperatury i pojawienia się chmur na niebie. Kiedy pada albo na zewnątrz jest mróz jestem ostrzegany czerwonym światłem. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ nie bazuje na zewnętrznych czujnikach, a tylko na informacjach z internetu, ale daje chociaż pojęcie jak się ubrać.

Wirtualna niania (kamera Xiaomi Xiaofang + Tuya Smart Life)

W czasie dziennej drzemki naszego 2-letniego syna, razem z żoną rzucamy się najczęściej w wir pracy. Są to 2-3 godziny, które możemy wykorzystać na wypełnienie dokumentów, odpisanie na maile albo szybkie porządki, ewentualnie obejrzenie filmu w weekend. W każdym bądź razie, wszystkie te zadania robimy przy zamkniętych drzwiach, przez co istnieje ryzyko, że nie usłyszymy syna po wybudzeniu. Dlatego żarówki współpracujące z aplikacją Smart Life zostały połączone z kamerką od Xiaomi i migają w momencie, kiedy kamerka wykryje dźwięk / ruch w godzinach obowiązywania drzemki.

Oświetlenie zsynchronizowane z wschodem i zachodem słońca (dowolna aplikacja do sterowania smart domem)

Kolejna prosta do wdrożenia automatyzacja w każdym smart ekosystemie to ustawienie oświetlenia w taki sposób, żeby zapalało się o zachodzie słońca. Taką opcję do ustawienia w rutynach / scenariuszach ma większość smart aplikacji. Żeby uniknąć nagłego oślepienia proponuję dodać jeszcze modyfikację, dzięki której natężenie wzrasta powoli zgodnie z ruchem słońca. Wystarczy co 10 minut wymusić zmianę natężenia żarówek np. o 15%. Podobną rutynę ustawiamy o poranku, ale oczywiście w drugą stronę i wyzwalaczem jest godzina, o której wstajemy.

System alarmowy (czujnik ruchu Sonoff + IFTTT)

Na korytarzu pod drzwiami cały czas przechowujemy wózki dzieci, a często zdarza się zostawić jakąś wartościową zabawkę. Sąsiadów jesteśmy pewni, ale nie wiadomo czy jakiś typ spod ciemnej gwiazdy nie będzie kręcił się po nocach. Dlatego zamontowałem czujnik ruchu firmy Sonoff, który wyświetla powiadomienia na telefonie ostrzegając o osobach kręcących się pod drzwiami między godziną 22 wieczorem a 5 rano. Ten prosty system alarmowy, zmodyfikowałem dodatkowo o sygnały świetlne, ustawiając w aplikacji eWeLink scenę, w której uruchomienie czujnika rucha powoduje włączenie się światła w przedpokoju. Czujnik można ewentualnie powiązać z dowolnym ekosystemem współpracującym z portalem IFTTT.

Symulacja obecności w domu (aplikacja Google Home)

Kolejna automatyzacja nie przyda się w bloku, ale jeśli mieszkasz w jednorodzinnym domu, może być bardzo pomocna podczas dłuższych wyjazdów. Oczywiście możecie zostawiać klucze sąsiadom i prosić, żeby co jakiś czas zajrzeli do Was, żeby dla obcych wyglądało to tak, jakby domownicy byli na miejscu. Ale możecie również ustawić w poszczególnych aplikacjach sterujących smart oświetleniem, albo bezpośrednio w Google Home, scenariusz włączający światło w poszczególnych pokojach o różnych porach. Tym samym dla postronnych będzie to wyglądało, jakby ktoś był w domu.

Budzik dla dzieci (zwykła lampa + inteligentne gniazdko)

Jeśli masz dzieci, to wiesz, że akurat wtedy, kiedy chciałbyś pospać dłużej albo zrobić coś z samego rana, Twoje pociechy wstaną wcześniej niż powinny. Możesz spróbować zastosować prosty trick, żeby dzieci miały dosłownie jasny sygnał, kiedy mają wstać z łóżka. Podepnij jakąkolwiek kolorową lampkę dziecięcą pod inteligentne gniazdko. Następnie ustaw je tak, żeby włączało się o wyznaczonej godzinie. Na koniec najtrudniejsza część. Musisz wytłumaczyć dziecku lub jakoś je przyzwyczaić, żeby wstawało z łóżka dopiero wtedy, jak lampka się zaświeci.

Przełącznik dla zwykłego użytkownika (dotykowe przełączniki WiFi / RF)

Inteligentne oświetlenie bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie. Ale osobom mniej obytym z technologią lub po prostu gościom w Twoim mieszkaniu, może przysporzyć wielu problemów. Bo co byś zrobił, kiedy wstając wieczorem do łazienki, rozświetliło by się pół domu? Oczywiście pobiegłbyś do najbliższego przełącznika, żeby wyłączyć światło. Dlatego tak ważne jest pozostawienie zwykłych sposobów na obsługę oświetlenia. Tutaj świetnie sprawdzą się dotykowe przełączniki WiFi / RF. Ich wyłączenie nie powoduje odcięcia prądu w żarówce, więc cały czas pozostaje pod zdalną kontrolą. Polecam stosować je również w pomieszczeniach, gdzie jest dużo punktów świetlnych, co pozwoli poczynić duże oszczędności.

Oświetlenie na różne okazje (aplikacja Google Home + telefon w języku angielskim)

Kolejna wskazówka wymaga przestawienia telefonu na język angielski, bo tylko wtedy w aplikacji Google Home pojawia się opcja rutyn. A dzięki nim możesz wyzwolić kilka akcji na wielu urządzeniach, używając tylko jednej komendy głosowej albo wciskając jeden przycisk. Tym sposobem możesz za pomocą świateł stworzyć inny klimat do oglądania filmów, wypoczynku lub pod imprezę.

System antywłamaniowy (czujnik otwarcia Sonoff + IFTTT)

Zamontuj czujniki otwarcia na oknach oraz drzwiach, a następnie skonfiguruj je w aplikacji IFTTT wraz z dostępnym oświetleniem. Ustaw je tak, żeby po nieautoryzowanym otwarciu, światła zmieniały kolor np. na czerwony i dodatkowo migały. To będzie oczywisty znak dla włamywacza, że został wykryty i powinien opuścić mieszkanie.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.