Jaki wygaszacz ekranu dla Android TV?

Photo Gallery and Screensaver to prawdopodobnie najlepszy wygaszacz ekranu dla Android TV, który oferuje największe możliwości personalizacji.

Android TV daje wiele możliwości

Telewizory oraz przystawki z systemem Android TV są coraz popularniejsze w naszym kraju. Szczególnie ten drugi typ urządzeń podbił serca wielu osób. Przede wszystkim za dużą funkcjonalność oferowaną w przystępnej cenie. Powiedzieć, że taka przystawka daje nowe życie starym telewizorom, to jak nic nie powiedzieć.

Poza oczywistymi funkcjami multimedialnymi, jak odtwarzanie filmów z platform streamingowych, materiałów z YouTuba czy muzyki na Spotify, Android TV daje również inne możliwości. Przeglądanie stron internetowych przy pomocy odpowiednio dostosowanej przeglądarki to sama przyjemność. Chcesz przekształcić telewizor w konsole do gier? Proszę bardzo, w sklepie Google jest ich mnóstwo, a większość za darmo. Interesuje Cię pogoda na najbliższy weekend… wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację.

Android TV - wybór wygaszacza ekranu

Zamiast wyłączać ekran lepiej uruchomić wygaszacz

Mimo tak wielu możliwości, każdy musi kiedyś zrobić sobie przerwę. Czy to trakcie sesji grania, czy podczas oglądania ulubionego serialu. W takiej sytuacji można zrobić dwie rzeczy: albo wyłączyć urządzenie albo pozostawić włączone. Ja preferuje drugie rozwiązanie. Zarówno laptop jak i telewizor praktycznie zawsze są w gotowości. Mając 1,5 rocznego syna nigdy nie widomo, kiedy znajdzie się 15 minut na obejrzenie jakiegoś poradnika albo vloga na temat Formuły 1.

Dla tych, którzy preferują drugie rozwiązanie, pojawia się jednak problem ciągle świecącego ekranu telewizora, który czasami może przeszkadzać. Tu pojawia się rozwiązanie stare jak świat, a raczej jak pierwsze komputery. Programiści z Google wprowadzili standardowy wygaszacz ekranu dla Android TV. Pozwala on na 3 ustawienia. Wyłączenie ekranu, wyświetlanie kolorowych abstrakcyjnych kształtów i w końcu Backdrop, czyli pokaz zdjęć.

Android TV - zdjęcie z kategorii Ziemia i kosmos

Standardowy wygaszacz ekranu dla Android TV posiada wiele wad

Dwóch pierwszych chyba nie muszę tłumaczyć. Najczęściej wybierana jest ostatnia opcja, dzięki której na ekranie wyświetlane są fotografie. Możemy wybrać z trzech kategorii: sztuki piękne, ziemia i kosmos oraz sztuka uliczna. Wygaszacz w takiej formie wygląda całkiem przyjemnie, jednak z czasem zauważyłem kilka mankamentów.

Największy zarzut to ilość zdjęć, która jest bardzo ograniczona i szybko zaczynają się powtarzać. Jeżeli jakiś kadr nam się nie spodobał, niestety nie mamy możliwości, żeby ukryć go w trakcie pokazu. Dziwny jest również brak integracji ze zdjęciami Google i wyświetlania naszych ulubionych albumów. Również funkcja daty i godziny nie jest najlepiej rozwiązana, ponieważ przy okazji tych informacji, na ekranie widoczne są dane autora i miejsca wykonania zdjęcia. Nie wspomnę o irytującym logo wbudowanej w urządzenie technologii Chromecast.

Photo Gallery and Screensaver - wybór źródła zdjęć i wideo

Photo Gallery and Screensaver to prawdopodobnie najlepszy wygaszacz ekranu dla Android TV

Wszystkie te czynniki na tyle psują ostateczny efekt widoczny na ekranie telewizora, że postanowiłem zmienić domyślny wygaszacz ekranu. Testowałem kilka aplikacji, ale ostatecznie padło na Photo Gallery and Screensaver. Jak sama nazwa wskazuje program ma dwa przeznaczenia. Z racji tego, że nie używam go jako galerii zdjęć, o tej funkcji nie będę się wypowiadał.

Jak się domyślacie, podczas przerwy w korzystaniu z telewizora, na jego ekranie mogą być wyświetlane zdjęcia lub filmy. Więc w sumie nic nadzwyczajnego. Ale siłą tego oprogramowania jest ilość dostępnych źródeł, z których możemy zasilić wygaszacz. Dysk zewnętrzny, dysk sieciowy, Google Photos, Flickr, najlepsze ujęcia z NASA czy dziennika The Guardian. Możemy nawet podpiąć naszego Facebooka.

Photo Gallery and Screensaver - ustawienia dysku lokalnego

Aerial – wygaszacz ekranu Appla w systemie Android TV

Największym plusem tej aplikacji jest udostępnienie na starcie materiałów, które normalnie zarezerwowane są dla użytkowników urządzeń marki Apple. Mówię tu o funkcji Aerial, czyli filmach przedstawiających panoramy kilku najsłynniejszych miast, m.in. Dubaj, Nowy Jork, San Francisco, Londyn, Tokio. Widok jest spektakularny, ponieważ ujęcia wykonane są z lotu ptaka i odtwarzane w zwolnionym tempie w jakości 4K. Nieraz łapałem się na tym, że gapiłem się w ekran przez dobre 10 minut.

Photo Gallery and Screensaver pozwala również w  pełni spersonalizować informacje, które pojawiają się w trakcie jego działania. W porównaniu do wbudowanego wygaszacza, godzina i pogoda wyświetlane są w badzo dyskretny sposób i nie wpływają na doznania estetyczne. A wierzcie mi, że te są na bardzo wysokim poziomie. Wystarczy dodać jakąś klimatyczną muzykę, a goście w Waszym salonie nie będą mogli oderwać wzroku od telewizora.

Nie za darmo, ale na pewno warto

Program, który Wam polecam nie jest co prawda darmowy, ale wydając niespełna 12 zł, otrzymujecie jeden z najlepszych wygaszaczy ekranu na urządzenia z Android TV. Bez zbędnych konfiguracji, wybierając opcję Aerial, możecie od razu cieszyć się przepięknymi widokami. Dla bardziej zaawansowanych umożliwiono wybór zdjęć albo wideo z wielu źródeł, więc opcje personalizacji są praktycznie nieograniczone.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.