Jak sterować praktycznie każdym urządzeniem za pomocą głosu – konfiguracja Broadlink RM Pro

Sprawdź, jak właściwa konfiguracja Broadlink RM Pro i nowej aplikacji dostępnej w sklepie Google Play może wpłynąć na wygodę korzystania ze sprzętu audio/wideo.

Smart pilot

Uniwersalne piloty znane są nie od dziś i pozwalają w wygodny sposób sterować sprzętem audio / wideo. Na rynku jest wiele odmian, od prostych sprzedawanych w centrach handlowych, po te z wyświetlaczami, a kończąc na produktach firmy Logitech za 1000 zł. Niezależnie od ceny i wykonania są bardzo przydatne.

A jeśli dałoby by się takiego uniwersalnego pilota połączyć z Asystentem od Google i sterować całym sprzętem elektronicznym za pomocą głosu? Marzenie? Nie, rzeczywistość. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie m.in. firma Logitech w modelu Harmony Home Hub. Jednak jeśli chcesz wydać niespełna połowę tej kwoty, to polecam zainteresować się produktem Broadlink RM Pro.

Za 150 zł otrzymasz uniwersalnego pilota do sterowania urządzeniami działającymi na podczerwień oraz na fale radiowe. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z RF, to wystarczy, że kupisz tańszego RM Mini. Ale jak już kiedyś wspominałem, warto dopłacić do bardziej rozbudowanej wersji. Produkt jest mały, zgrabny i ma bardzo dobry zasięg.

Jedno urządzenie, wiele aplikacji

Jednym z nielicznych minusów tego gadżetu jest bałagan w aplikacjach na telefony. W sklepie Google Play można znaleźć chyba 4 wersje. Już nie rozwijane eSmart Home i e-Control oraz najbardziej popularną Intelligent Home Center (IHC). Przy czym ta ostatnia występuję w dwóch odmianach, z dopiskiem EU i bez. W Polce instalujemy oczywiście edycję EU… otóż nie, bo ta nie zadziała.

Na samym starcie, mniej doświadczeni użytkownicy Broadlink RM Pro, lub po prostu Ci z mniejszą cierpliwością, mogą się zrazić. Ale jeżeli przebrniecie przez proces instalacji tej właściwej aplikacji, powinno już pójść z górki. Podstawowe funkcje są w miarę logicznie i intuicyjnie rozplanowane. Jednak, żeby wycisnąć z naszego uniwersalnego pilota cały potencjał, czeka nas trochę pracy.

Nowa aplikacja Broadlink

Firma postanowiła chyba w końcu rozwiązać problem zamieszania w oprogramowaniu. Usunęła nieaktywne / nieaktualne oprogramowanie? Nie, wręcz przeciwnie. W sklepie Google Play pojawiła się kolejna aplikacja do zainstalowania, która nazywa się po prostu Broadlink. Testuję ją od ponad 3 miesięcy i muszę przyznać, że rozwinęła się na tyle, żeby w pełni zastąpić dotychczasowe IHC.

W nowym programie, pierwsze co rzuca się w oczy, to zmiana wyglądu. Teraz w końcu nie trąci myszką i nadąża za obecnymi trendami. Jest nowoczesny, przejrzysty i przyjemny dla oka. Chociaż przyczepiłbym się do trybu ciemnego, który jest bardzo nieczytelny. Miejsca zmieniły swoją nazwę na bardziej intuicyjną, czyli Sceny, ale zostały ukryte w innym miejscu. Z dolnego menu zniknęła również zakładka Urządzenia, która powielała tak naprawdę Dom, ale za to pojawiły się Rutyny. Ekran główny został wzbogacony o informację na temat pogody, podobnie jak ma to miejsce w chwalonym przeze mnie wiele razy Smart Life. Teraz temperatura i wilgotność może być wykorzystana jako zmienna przy tworzeniu rutyn.

Konfiguracja Broadlink RM Pro

No ale koniec opowiadania o wyglądzie i różnicach względem starszej wersji aplikacji. Czas przejść przez konfiguracje naszego uniwersalnego pilota. Zaczynamy od podłączenia głównego urządzenia. Klikamy ikonkę plusa w prawym górnym rogu ekranu i wybieramy Add device. Kolejne kroki są podobne do innych rozwiązań tego typu. A więc po sprawdzeniu, że sprzęt jest w trybie parowania (szybko migająca dioda) wybieramy właściwe urządzenie z listy. Następnie trzeba podłączyć się do naszej sieci WiFi. Przy czym należy pamiętać, że obsługiwany jest tylko zakres 2.4 Ghz.

Kiedy dodasz już główne urządzenie sterujące, czyli RM Pro albo RM Mini, zbierz wszystkie piloty, bo zaraz dodamy je do aplikacji. W tym celu ponownie klikamy ikonę plusa, tylko tym razem wybieramy opcję Add IR remote… No właśnie nie do końca, bo tutaj będziemy mogli zastąpić piloty na podczerwień naszą komórką, oczywiście jeśli posiada diodę IR.

Właściwa funkcja ukryta jest po wejściu w naszą bramkę (Gateway). Na dole ekranu klikamy Add appliances, następnie wybieramy rodzaj sprzętu, np. telewizor, oraz jego markę. W kolejnym kroku program podpowiada najbardziej popularne ustawienia, które działają w 95% przypadków. Po prostu wciskamy przycisk na wirtualnym pilocie i czekamy czy uzyskamy zamierzone działanie na naszym sprzęcie. Jeżeli trzy kolejne próby nie dadzą pozytywnego efektu, aplikacja spróbuje zdiagnozować, które przyciski działają, np. zwiększenie głośności.

Jeżeli wszystkie powyższe metody zawiodą, pozostaje ręcznie zaprogramować każdy przycisk po kolei. Nie jest to nadmiernie skomplikowane, a po prostu czasochłonne. Żeby to zrobić, zamiast wybierać konkretną markę wciskamy na dole ekranu Can’t find my brand, learn the remote right away. Wskazujemy pomieszczenie, w jakim znajduje się sprzęt, program przypomina, żebyśmy przygotowali oryginalnego pilota. Następnie potwierdzamy, zamiar „uczenia pilota”. Na ekranie telefonu wciskamy przycisk, który chcemy zaprogramować i wciskamy odpowiednik na fizycznym pilocie, kierując go bezpośrednio w stronę Broadlink RM Pro. Potem potwierdzamy, że funkcja działa. I tak po kolei postępujemy ze wszystkimi funkcjami, które chcemy przypisać.

Mamy już zaprogramowane piloty do naszych urządzeń, więc możemy schować je do szafy. Ale czy to znaczy, że skończyliśmy już konfigurację? Nie, bo to potrafi każdy klasyczny pilot uniwersalny z supermarketu. Dopiero teraz zaczyna się cała zabawa w opcje smart. A podzielić je można na dwie główne kategorie.

Sceny, dzięki którym jesteśmy w stanie sterować kilkoma urządzeniami wciskając dosłownie jeden przycisk. Np. nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednocześnie włączyć telewizor wraz z dekoderem przełączonym na konkretny kanał oraz soundbarem grającym z właściwym natężeniem.

Żeby dodać scenę należy kliknąć na głównym ekranie ikonkę plusa i wybrać Add scene. Następnie wchodzimy w General Scene, gdzie możemy wybrać ikonę oraz wprowadzić nazwę. Wciskamy Add device, np. TV i wybieramy przycisk na wirtualnym pilocie, którego chcemy użyć. Czynność powtarzamy dla wszystkich urządzeń i funkcji, które chcemy przypisać do aplikacji.

Rutyny natomiast wykorzystają wcześniej ustalone zmienne i na ich podstawie uruchamiają urządzenie lub scenę. W przypadku Broadlink RM Pro zmienną może być godzina, pora dnia, pogoda, temperatura, stan w jakim znajduje się urządzenie (włączone/wyłączone).

Rutyny ustawiamy z poziomu ekranu głównego, zmieniając zakładkę u dołu na Routines. Następnie klikamy Add routine. Ekran, który ujrzymy podzielony jest na 3 części: wyzwalacz, akcja i warunek. Klikając w Add event dodajemy zmienną, która uruchomi rutynę. W Add action ustawiamy, czy wcześniej wybrana zmienna ma wywołać akcję na urządzeniu, uruchomić scenę czy wysłać powiadomienie na telefon. W ostatniej części Condition możemy opcjonalnie ustawić warunki, w jakich rutyna się uruchomi, np. tylko w weekend albo przy odpowiednio wysokiej temperaturze.

Kiedy mamy już skonfigurowane wszystkie urządzenia oraz poustawiane sceny i rutyny, czas zintegrować Broadlink RM Pro z Asystentem Google. Żeby to zrobić uruchamiamy na telefonie aplikację Google Home. Na stronie głównej klikamy ikonę plusa w lewym górnym rogu i wybieramy Skonfiguruj urządzenie. Następnie klikamy w opcję Obsługiwane przez Google i na liście wyszukujemy usługę Broadlink. Zostanie wyświetlona zewnętrzna strona, na której należy zalogować się naszymi danymi.

Bardzo ważna uwaga. Podobnie jak w przypadku starszej aplikacji IHC, zaznaczamy, że nie znajdujemy się na terenie Unii Europejskiej. W przeciwnym razie nasze konto nie zostanie podpięte. Na kolejnym ekranie wciskamy Finish i jeśli wszystko dobrze zrobiliśmy, nowe urządzenia pojawią się na dole aplikacji Google Home jako Połączone z Twoim kontem. Wystarczy tylko przypisać je do właściwych pomieszczeń i już możemy sterować nimi za pomocą poleceń głosowych.

Na koniec jeszcze tylko dwie sprawy. Z jakichś powodów aplikacja Google Home nie widzi dodanej w Broadlink lampy. Nie wiem w czym leży problem, ale jak tylko go rozwiążę, na pewno napiszę o tym na blogu.

Druga sprawa dotyczy dodania pilota od Xiaomi Mi Box, który działa na Bluetooth, a Broadlink RM Pro nie obsługuje takiego połączenia. Ja do zaprogramowania skorzystałem z aplikacji na telefonie Mi Remote, która ma predefiniowane ustawienia pod Mi Boxa. Ale zaznaczam, że z tego rozwiązania mogą skorzystać tylko posiadacze telefonów z wbudowaną diodą podczerwieni.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.