W jaki sposób wykorzystać opaskę Mi Band 4

Smart opaski od Xiaomi to gadżety, które zdobyły ogromną popularność. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób wykorzystać opaskę Mi Band, poza zliczaniem kroków.

Król wśród smart opasek

Jestem wiernym użytkownikiem smart opasek od Xiaomi, począwszy od premiery drugiej generacji Mi Banda, czyli od wakacji 2016 roku. Pierwotnie wykorzystywałem ją, chyba jak większość, do zliczania kroków, co motywowało mnie do większej ilości ruchu.

Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie, żebym na nadgarstku nie miał tego gadżetu, ponieważ przez prawie 4 lata przyzwyczaiłem się do wielu przydatnych funkcji. Jeśli poświęcisz chwilę czasu, podpowiem Ci w jaki sposób wykorzystać opaskę Mi Band.

Zegarek zawsze pod ręką

Najbardziej oczywistą funkcją, jest pokazywanie godziny. Odkąd zacząłem używać smart opaski, zegarek na ręce noszę raczej do ozdoby. Przyzwyczajenie wynika pewnie z tego, że z opaską rozstaję się tylko na krótki czas ładowania. To naprawdę duży komfort móc sprawdzić godzinę dosłownie w każdym miejscu i sytuacji.

Z racji jej wodoodporności, pod prysznicem nie muszę zastanawiać się czy zdążę do pracy. Na basenie nie muszę szukać czasomierza, żeby sprawdzić czy wykorzystałem już cały karnet. A na plaży martwić się, że mokrą ręką zachlapię telefon. W kinie natomiast dyskretnie sprawdzę, ile czasu zostało do końca seansu.

Z racji jej zwartej konstrukcji, opaska jest bardzo wytrzymała, więc bez obaw używam jej w ekstremalnych warunkach. Nawet jeżeli ulegnie zniszczeniu, zakup kolejnego egzemplarza nie nadszarpnie naszego budżetu. Dlatego towarzyszyła mi na remoncie mieszkania, a po szlifowaniu ścian na opasce pozostały zaledwie dwie mało widoczne ryski.

Przydatne powiadomienia

Powiadomienia to chyba najmniej wykorzystywana funkcja, przynajmniej wśród moich znajomych. Jeżeli nie zdawałeś sobie sprawy z jej istnienia albo kojarzyłeś ją ze smart zegarkami, to już śpieszę z wyjaśnieniami. Mi Band może wibrować podczas połączeń przychodzących wyświetlając przy tym dane dzwoniącego. Idealne rozwiązanie, kiedy musisz wyciszyć telefon, a spodziewasz się ważnej rozmowy. Co ważne, takie połączenie możesz odrzucić z poziomu opaski.

Podobnie sprawa się ma z SMS-ami. Na wyświetlaczu otrzymasz informację o nadejściu wiadomości, co więcej będziesz mógł ją od razu odczytać. Takie powiadomienia możesz ustawić dla każdej aplikacji zainstalowanej na telefonie, np. kalendarza, poczty email czy listy zadań.

Odtwarzacz muzyki

Uwielbiam słuchać podcastów w drodze do i z pracy, ponieważ jestem w stanie produktywnie wykorzystać prawie godzinę czasu. Jednak nie każda audycja jest na tyle interesująca, żeby przesłuchać ją w całości. Żeby zmienić odcinek na kolejny normalnie musiałbym wyjąć telefon z kieszeni, odblokować i wcisnąć odpowiedni przycisk. A posiadając opaskę na ręku, mogę to zrobić znacznie szybciej i wygodniej.

Innym zastosowaniem tej funkcji, jest zmiana utworów castowanych do głośnika Google Home. Oczywiście zawsze mogę użyć głosu, ale są sytuacje w których lepiej zrobić to dyskretnie za pomocą Mi Banda.

Budzik / Minutnik

Odkąd mam małe dzieci, których sen jest bezcenny, zarówno dla nich jak i dla mnie, wykorzystuje wbudowane w opaskę alarmy. Z jednej strony nie generują praktycznie żadnych dźwięków, więc mam pewność, że moje pociechy będą wypoczywać w spokoju. Z drugiej strony wibracje są na tyle silne, że skutecznie mnie budzą.

Oprócz klasycznej pobudki, mam ustawione dwa alarmy tylko od poniedziałku do piątku. Jeden przypomina mi, żebym wyszedł o odpowiedniej godzinie do pracy, natomiast drugi pilnuję, żebym się w niej nie zasiedział.

Kolejną funkcją związaną z „zabezpieczeniem wybudzania dzieci” jest możliwość ustawiania minutnika. Zamiast nasłuchiwania pisku piekarnika, albo kuchennego czasomierza, czekam na wibracje smart opaski. Polecam również włączenie odliczania czasu podczas rytuału usypiania maluchów. Mnie Mi Band pilnuje przez 20 minut, żebym nie zapadł w sen szybciej niż moje pociechy.

Analiza jakości snu

Jeżeli mówimy już o spaniu, to chciałbym wspomnieć o analizie snu. Jest to mało wykorzystywana funkcja, a dająca wiele korzyści. Dane na temat mojego zachowania w nocy zacząłem zbierać w monecie przestawiania się na bardzo wczesne wstawanie, o godzinie 5 rano. Wtedy ważne dla mnie było położyć się o właściwej godzinie, żeby organizm zdążył się zregenerować.

Funkcja analizy snu pozwala sprawdzić, czy przespałem założoną liczbę godzin oraz jaka była jakość snu. Wielu z Was zdziwiłoby się, o której tak naprawdę zasypia, biorąc telefon do łóżka. Możemy też sprawdzić wpływ innych zachować na to, jak przesypiamy noc. Czy wieczorne objadanie albo granie w gry, rzeczywiście jest takie szkodliwe.

Opaska sprawdza jak często kręcimy się w nocy i wykonujemy jakieś ruchy, a jednocześnie mierzy czy mamy podwyższone tętno. Na podstawie tych danych, mniej lub bardziej dokładnie, jest w stanie wyliczyć ilość godzin snu oraz przeanalizować jego przebieg. Bezsenności z opaską Xiaomi nie wyleczymy, ale na pewno możemy wpłynąć  na to, jak się wysypiamy.

Funkcje fitnessowe

Obecnie najmniej wykorzystywane przeze mnie funkcje w opasce Mi Band, to te związane z aktywnością fizyczną. Dlatego znalazły się na końcu listy, ale może dla Ciebie będą to ważne informacje. No bo po co kupuje się smart opaskę, jak nie do mierzenia kroków. Żeby bardziej motywować, aplikacja podaje ilość kroków wraz z przeliczeniem na przebyty dystans oraz spalone kalorie. Dane pogrupowane są według czasu, więc jesteśmy w stanie sprawdzić, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni.

W tym miejscu wspomnę o funkcji, która z fitnessem wiele wspólnego nie ma, ale może być przydatna dla osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej lub po prostu leniwych. Mam na myśli alert bezczynności, który przypomni nam, że przez ostatnią godzinę nie ruszaliśmy się z miejsca.

Zewnętrzne aplikacje

Testowałem również kilka aplikacji zewnętrznych, dodających nowe funkcjonalności do Mi Banda. Od razu zaznaczę, że aktualnie ich nie używam, ale być może okażą się przydatne dla Ciebie.

Dla osób, którym nie wystarczą wbudowane tarcze wyświetlacza, proponuję zainstalować aplikację WatchFace. Dzięki niej będziesz miał dostęp do setek nowych ekranów, w łatwy sposób dodasz najlepsze do ulubionych, zsynchronizujesz z aplikacją Mi Fit i zmienisz wygląd wyświetlacza.

Drugą aplikację docenią osoby korzystające często z aparatu w telefonie. Remote Shutter pozwoli zrobić zdjęcie po naciśnięniu wybranego wcześniej przycisku na opasce. Minusem aplikacji jest to, że nie współptacuje z preinstalowanym oprogramowaniem aparatu i musimy zainstalować dodatkową apkę.

Trzecie rozwiązanie przyda się na wycieczce lub w trakcie zwiedzania nieznanych okolic. Dzięki Mi Maps SmartBand, zamiast mapą w telefonie, będziesz mógł się kierować wskazówkami wyświetlanymi na opasce. Niestety jest to oprogramowanie płatne.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.