Wskazówki przy tworzeniu inteligentnego domu, które powinieneś poznać

Jesteś w trakcie tworzenia inteligentnego domu, a może szukasz wskazówek, jak ulepszyć istniejącą infrastrukturę? Sprawdź listę najbardziej przydatnych porad.

Jesteś w trakcie tworzenia inteligentnego domu, a może szukasz porad, jak ulepszyć istniejącą infrastrukturę smart home? Sprawdź, jakie najważniejsze wskazówki przy tworzeniu inteligentnego domu wybrałem dla Ciebie.

Wybierz właściwego asystenta głosowego do sterowania inteligentnym domem

Na rynku jest obecnie trzech głównych graczy. Asystent od Google jest świetny i oferuje szereg ciekawych rozwiązań. Amazon ze swoją Alexą coraz śmielej poczyna sobie na polskim rynku i oferuje inteligentne głośniki w przystępnej cenie. Co bardziej odważni mogą skierować swoje spojrzenia na Siri, czyli asystenta od firmy Apple.

Jednak zanim zdecydujesz z jakim asystentem zwiążesz się na dłużej, powinieneś zastanowić się jakich usług już używasz i jak możesz je zintegrować z nowym asystentem. Z jakich usług muzycznych korzystasz? Czy jesteś użytkownikiem telefonu z Androidem czy masz „Jabłuszko”? W jaki sposób streamujesz firmy? Gdzie masz założone konto mailowe?

Na wszystkie te pytania powinieneś sobie na spokojnie odpowiedzieć. W moim przypadku wybór był oczywisty, ponieważ jak już zapewne wiecie jestem zwolennikiem rozwiązań z Mountain View. Dlatego Asystent Google pozwala mi słuchać ulubionej muzyki z YouTube Music, synchronizuje wszystkie wydarzenia z mojego kalendarza, sprawdzi wiadomości z Gmaila i pozwala zarządzać biblioteką filmów w aplikacji Kodi. Generalnie spina wiele rzeczy, usług i aplikacji, których używam na co dzień.

Ale dla Ciebie wybór może być zgoła odmienny, ponieważ jesteś użytkownikiem ekosystemu od Apple. Całą swoją muzykę przechowujesz na iTunes, a seriale oglądasz na Apple TV. Jeżeli nie jesteś przywiązany do żadnej konkretnej firmy i nie masz wygórowanych wymagań, co do oferowanych funkcjonalności w naszym kraju, być może najlepszym wyborem dla Ciebie będzie Alexa.

Oczywiście żartuję na temat asystenta od Amazona, ponieważ to kawał przydatnej technologii. Na razie testuję jego możliwości na telefonie i laptopie, ale noszę się z zamiarem zakupu głośnika Echo Dot 3. Więc bądźcie czujni i spodziewajcie się wielu wpisów o inteligentnym domu pod kontrolą Alexy.

Używaj inteligentnych włączników światła

Większość osób, które rozpoczynają przygodę ze smart home, w pierwszej kolejności zastanawiają się jak zmienić oświetlenie na inteligentne. Ich pierwszym zakupem są najczęściej żarówki lub gniazdka z modułem WiFi. Obydwa rozwiązania są świetne, ale wymagają użycia komend głosowych albo aplikacji na telefonie, żeby je włączyć / wyłączyć.

Piękno dotykowych przełączników światła polega na tym, że oferują wszystkie udogodnienia technologii smart, ale zachowują jednocześnie użyteczność klasycznych włączników. Nie zawsze chcemy używać głosu, a czasami, np. przy śpiącym dziecku, nawet nie możemy. Może się zdarzyć, że telefon również nie będzie akurat pod ręką.

Są w mieszkaniu miejsca, gdzie użycie przełączników ma zwyczajnie więcej sensu. Szczególnie w tych pomieszczeniach z których najczęściej korzystają inni domownicy, a tym bardziej goście. Moja żona chyba by mnie zabiła, gdyby miała włączać światło w kuchni za pomocą głosu.

Dzięki zastosowaniu łatwych w montażu, dotykowych przełączników w wersji z modułem RF lub WiFi, mogę robić wiele dodatkowych rzeczy. Mogę grupować je z innymi włącznikami, ustawiać automatyczne działania, tworzyć rutyny i kontrolować za pomocą głosu, tak jak pozostałe oświetlenie.

Wykorzystaj standardową kamerę w oknie zamiast drogiej zewnętrznej

Po co wydawać pieniądze na dużo droższe kamery zewnętrze, skoro możesz wykorzystać zwykłą kamerę, ustawiając ją w odpowiednim miejscu przy oknie. Przy odpowiedniej konfiguracji powinieneś uzyskać zbliżoną jakość obrazu, a odpadnie Ci wiele zmartwień. Nie będziesz musiał zastanawiać się jak doprowadzić do niej zasilanie, tudzież pilnować wymiany baterii, albo dopłacać do wersji panelami słonecznymi.

Stwórz ekosystem smart urządzeń

Budowanie inteligentnego mieszkania może być kosztowne i raczej nie będziesz w stanie kupić wszystkich gadżetów w tym samym czasie. Dlatego ważne jest, żebyś z wyprzedzeniem pomyślał jakie udogodnienia będziesz chciał wprowadzić. Jakiego asystenta będziesz używał do sterowania urządzeniami. Zastanów się nad ograniczeniami poszczególnych producentów.

Bardzo łatwo jest kupić wiele różnych produktów, z których każdy wymaga zainstalowania własnej aplikacji na telefonie. Co prawda Twój asystent głosowy jest w stanie zarządzać nimi wszystkimi, ale będziesz miał znacznie więcej możliwości, gdy urządzenia należą do tego samego ekosystemu.

Na przykład zaczniesz od wspomnianych wcześniej włączników światła z modułem WiFi, ale z czasem możesz zaopatrzyć się w smart żarówki z tej samej firmy, gniazdka albo sensory. A zakupy możesz zakończyć na kamerze albo automatycznym zamku do drzwi.

W aplikacji na telefon danego producenta znajdziesz wiele opcji, których próżno szukać w oprogramowaniu asystenta Google czy Alexy. Będziesz w stanie ustawić o wiele bardziej skomplikowane automatyzację, jeżeli wszystkie elementy będą należały do tej samej rodziny, a niektóre rutyny są zarezerwowane tylko dla konkretnej firmy.

Grupuj swoje smart urządzenia

W każdej aplikacji do zarządzania smart domem, np. smart life do urządzeń z rodziny Tuya, jest możliwość grupowania. W przypadku asystenta Google masz pokoje do których możesz przypisywać poszczególne elementy. Z kolei Amazon Alexa dzieli poszczególne gadżety według kategorii takich jak: lampy, przełączniki, gniazdka, itp.

Dzięki temu możesz włączyć wszystkie światła w salonie, albo taśmy LED w całym domu. Jeżeli do danego pomieszczenia masz podpięty inteligentny głośnik, jedną krótką komendą „Włącz światło” albo „Wyłącz wszystkie urządzenia” jesteś w stanie kontrolować za pomocą asystenta głosowego urządzenia w pokoju, w którym aktualnie się znajdujesz.

Używaj smart sensorów

Wykorzystaj korzyści jakie dają automatyzacje i rutyny, które możesz ustawić dzięki różnym sensorom umieszczonym w Twoim domu. Np. ustaw scenę, w której między godziną 23 a 5 raną, po wykryciu ruchu w sypialni, zapalają się światła zarówno w sypialni i w łazience. Ale z jasnością na poziomie 10%, żeby cię nie oślepić, ale żebyś mógł bez problemu trafić do toalety.

Istnieje multum różnego typu sensorów, od tych najpopularniejszych wspomnianych wyżej, czyli wykrywających ruch, poprzez czujniki zalania i dymu, a na sensorach otwarcia i temperatury kończąc. Używając odpowiedniego typu i właściwie konfigurując automatyzację będziesz w stanie znacznie zwiększyć bezpieczeństwo w swoim domu oraz wpłynąć na oszczędności.

Korzystaj z harmonogramu automatyzacji

Są rzeczy i czynności, które wykonujesz każdego dnia w tym samym czasie. Dlaczego więc nie użyć Twoich smart urządzeń, żeby robiły pewne rzeczy za Ciebie. Np. z całą pewnością dzisiaj wieczorem zajdzie słońce, a ty w którymś pokoju zapalisz wtedy światło. Zdradzę Ci sekret… w każdej aplikacji przy tworzeniu automatyzacji znajdziesz opcję „Wschód słońca” i „Zachód słońca”.

Aktualnie w salonie mam ustawioną rutynę, która o godz. 19 włącza lampy w rogach pokoju oraz podświetla telewizor. To znak, że czas już wykąpać nasze pociechy i przygotować je do snu. Natomiast w pokoju dziecięcym, wraz z zachodem słońca, zapalają się LED-y pod łóżkiem oraz lampka na komodzie, doświetlając przestrzeń, żeby dzieci mogły się komfortowo bawić.

Ale automatyzacje nie muszą być związane tylko oświetleniem. Jeżeli posiadasz automatyczny odkurzacz, możesz ustawić, żeby zaczął sprzątanie, jeśli w godzinach 10 – 15 przez pół godziny nie będzie żadnego ruchu w mieszkaniu. Możesz uzależnić ustawienia termostatu od czujnika temperatury, a dodatkowo zmniejszyć straty ciepła dodając sensor otwarcia montowany na oknie.

Możesz zautomatyzować naprawdę wiele czynności. Musisz się tylko dobrze zastanowić, co Ty i inni domownicy robicie regularnie w domu. A potem pozostaje już tylko ustawić odpowiednią rutynę.

Używaj inteligentnych gniazdek

Kup kilka smart gniazdek i głośnik Google Home Mini, a przy niewielkich nakładach finansowych jesteś w stanie wejść w świat smart home. Jest to chyba jeszcze prostsze i dające więcej możliwości rozwiązanie, niż automatyzowanie oświetlenia.

Zamiast wymiany żarówki w lampie, podpinasz ją do takiego gniazdka i już masz pełną kontrolę za pomocą poleceń głosowych oraz aplikacji w telefonie. Możesz ją teraz wykorzystać we wspomnianych wcześniej rutynach i automatyzacjach.

Ale co więcej, dzięki smart wtyczkom jesteś w stanie z praktycznie każdego urządzenia zrobić sprytny gadżet. Stare radio nagle będzie potrafiło włączyć się o wyznaczonej porze, chyba że wolisz, żeby wybudził Cię aromat świeżo zaparzonej kawy. W okresie świątecznym fajnie jest móc włączyć choinkę za pomocą jednego słowa, zamiast gimnstykować się i szukać na ziemi przełącznika. A do tego samego smart gniazdka możesz latem podłączyć wentylator, który włączy się sam, kiedy temperatura w pokoju przekroczy 30 stopni C. Smart gniazdko daje naprawdę wiele możliwości, a wszystko zależy tak naprawdę od Twojej wyobraźni.

Nie oszczędzaj za bardzo na inteligentnych urządzeniach

Nie znaczy to, że masz kupować rozwiązania tylko renomowanych marek i z najwyższej półki cenowej. Ale musisz zdawać sobie sprawę, zresztą jak przy każdym innym sprzęcie, że dobre rzeczy kosztują więcej, a jeżeli coś jest znacznie tańsze od ceny rynkowej, pewnie tkwi w tym jakiś haczyk.

Oczywiście możesz trafić na jakąś super promocję albo wyprzedaż, ale odrób dobrze pracę domową przed zakupem. Poczytaj i obejrzyj dostępne w internecie testy i recenzje. Sprawdź czy firma oferująca produkt, to nie kolejny „chiński krzak”, a sprzedawca ma jakieś sensowne opinie. Nie mówię, że jakaś nieznana firma nie jest w stanie wyprodukować dobrej jakości sprzętu i sprzedawać go po rozsądnej cenie. Ale szczególnie teraz, kiedy każdego dnia jesteśmy wręcz zarzucani promocjami, można wpakować się na minę.

Zresztą 90% sprzętu oferowanego w niskiej cenie na Allegro czy AliExpress to po prostu złom. Sam naciąłem się na przełączniki światła, które przysporzyły wielu problemów i nie są w pełni funkcjonalne (pewnie opiszę sytuację w jakimś poście). Nauczony tymi błędami, przy zakupach dotyczących prądu i bezpieczeństwa, czyli właśnie przełączników WiFi i smart gniazdek, wybieram tylko sprawdzone marki i sprzedawców, nawet kosztem wyższej ceny. Tym bardziej, że czasami kupując tańszy produkt, musimy zrobić zakupy dwa razy.

Wykorzystaj wskazówki przy tworzeniu inteligentnego domu

Myślę, że budowa smart mieszkania daje wiele zabawy i mam nadzieję że te porady naprowadzą Cię na kilka pomysłów i uchronią przed popełnieniem kosztownych błędów. Napisz do mnie, jeśli masz jakieś ciekawe rozwiązania, którymi chciałbyś się podzielić. A może masz jakiś problem, którego nie jesteś w stanie rozwiązać, może wspólnymi siłami się uda.

Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.