Wszystkie ustawienia głośnika Google Home

Sprawdź wszystkie ustawienia głośnika Google Home w jednym miejscu. Niezależnie czy jesteś posiadaczem wersji mini, max albo inteligentnego ekranu.

W tym artykule przejdziemy krok po kroku przez wszystkie ustawienia głośnika Google Home, konkretnie wersji Mini.

Część z nich będzie dotyczyła ogólnych funkcji Asystenta Google oraz aplikacji Google Home na Androida, więc zmiany jakich dokonamy będą miały odzwierciedlenie zarówno na głośniku, telefonie, telewizorze i inteligentnym wyświetlaczu. Zaczynamy od uruchomienia na telefonie aplikacji Google Home.

Ustawienia aplikacji Home

W prawym górnym rogu zobaczysz ikonkę swojego konta. Po jej wybraniu będziesz miał możliwość ustawienia kilku rzeczy. Zarządzanie kontami Google nas nie interesuje, więc od razu przechodzimy do ustawień aplikacji Home. W tym miejscu nie będziemy mieli zbyt dużo do roboty. W razie problemów z łącznąscią możemy zapomnieć dotychczasowe sieci WiFi i ewentualnie wyczyścić lokalizację naszych aplikacji. Proponuję wszystko zostawić tak jak jest.

[smartslider3 slider=”17″]

Zakładka Asystent

Teraz przechodzimy do ustawień Asystenta i jak sama nazwa wskazuje większość z nich dotyczy działania asystenta głosowego Google. My skoncentrujemy się na opcjach mających wpływ na działanie naszego głośnika.

Pierwsze są opcje językowe. Home Mini nie ma wsparcia dla naszego rodzimego dialektu, dlatego jako podstawowy język do rozmowy z asystentem wybieramy English (United States), a jako dodatkowy język polski.

Następnej opcji, czyli zmiany Głosu Asystenta chyba nie muszę wyjaśniać. Do wyboru mamy kilku lektorów o różnej barwie (w przenośni i dosłownie).

Proponuję włączyć Ciągłą rozmowę, ponieważ w tym trybie nie musimy ciągle używać wyzwalacza „OK, Google”. Po każdej odpowiedzi asystent czeka przez chwilę na zadanie kolejnego pytania.

Voice Match teoretycznie pozwala na dodanie kilku domowników i rozpoznawanie ich po głosie. Nasz pomocnik w głośniku zwróci inną odpowiedź na pytanie zadane przeze mnie, a inną kiedy zwróci się do niego moja żona. Jak widać na zrzutach ekranu aktualnie nie korzystam z tej funkcjonalności.

Face Match pozwala na rozpoznawanie użytkowników po twarzy i przedstawianie wyselekcjonowanych informacji. Ta opcja dotyczy tylko inteligentnych ekranów.

Sterowanie domem to miejsce, gdzie znajdują się wszystkie smart urządzenia dodane wcześniej do Google Home. Podzielone są według firm i nazwy usługi. Tutaj możemy przypisać każdy ze sprzętów do właściwego pomieszczenia.

Jeżeli głośnik Google ma poinformować Cię o aktualnej pogodzie, warunkach drogowych w drodze do pracy, nadchodzących spotkaniach i sprawach do zrobienia, to wszystkie niezbędne dane podasz w pozycji Mój dzień. Tutaj możesz też skonfigurować źródło serwisów informacyjnych, na chwilę obecną bez obsługi języka polskiego.

Jeśli zaznaczysz Powiadomienia e-mail, na Twoją skrzynkę będą wysyłane wiadomości o nowych funkcjach Asystenta Google.

[smartslider3 slider=”18″]

Ustawienia głośnika Google Home Mini

Na samym dole ekranu znajduje się spis Urządzeń z Asystentem. Wybieramy nasz głośnik, ja nazwałem go po prostu Mini. Teraz będziemy mogli skonfigurować sam głośnik, niezależnie od innych posiadanych urządzeń. Część tych opcji dostępna jest również z innego poziomu.

Alarmy i minutniki pozwalają na regulację głośności z jaką zostaną uruchomione, niezależnie od tego z jakim natężeniem aktualnie działa głośnik.

Kolejne 3 opcje pozwalają odpowiednio na zmianę nazwy, przypisanie głośnika do domu (jeśli stworzyliśmy kilka) oraz pomieszczenia.

Jeżeli głośnik Google Home jest ustawiony w słabo widocznym miejscu, włącz Ułatwienia dostępu. Normalnie, kiedy masz głośnik w zasięgu wzroku i powiesz „OK, Google” widzisz, że komenda została odebrana, ponieważ na chwilę zapalają się wszystkie 4 diody na górze urządzenia. W ten sam sposób asystent daje znać, że skończył przekazywać informacje. Po włączeniu obydwu ułatwień, zamiast sygnałów świetlnych, otrzymasz potwierdzenia dźwiękowe.

W Programie testowania aktualizacji możesz zostać betatesterem. Ja zapisałem się z nadzieją otrzymania szybszego wsparcia dla języka polskiego.

Tryb nocny to kolejna bardzo przydatna opcja, szczególnie jeśli posiadamy małe dzieci. Dzięki niej możemy ustawić zakres dni i godzin, w których nasze urządzenie nie przekroczy ustawionej maksymalnej głośności. Polecam również zaznaczyć opcję Nie przeszkadzać, wówczas ciszy nocnej nie zakłócą żadne przypomnienia.

Zaznacz opcję Zmniejsz głośność podczas słuchania, gdy posiadasz telewizor albo odtwarzacz multimedialny z wbudowanym Asystentem albo Chromecastem. Podczas wydawania komend zostanie zmniejszona głośność aktualnie odtwarzanych multimediów, żeby można komfortowo porozumieć się z głośnikiem.

Jeżeli pozwolisz innym sterować multimediami, które przesyłasz, na wszystkich telefonach połączonych do tej samej sieci WiFi, co głośnik Google, wyświetli się powiadomienie i kontrolki pozwalające na sterowanie aktualnie odtwarzanymi multimediami.

Dla osób, które chcą zamontować swój głośnik w innej pozycji niż domyślna, przeznaczona jest funkcja Odwrócenia elementów sterowania urządzeniem.

Google Home możesz używać, jak zwykłego głośnika bezprzewodowego i powiązać go na stałe z telefonem albo komputerem. Służy do tego opcja Sparowane urządzenia Bluetooth. Gdy włączymy tryb parowania nasz głośnik będzie widoczny dla innych urządzeń.

Kolejne dwa ustawienia przydadzą się osobą posiadającym więcej urządzeń z asystentem od Google. Tutaj możemy wybrać domyślne urządzenie, na którym odtwarzana będzie muzyka oraz materiały wideo.

Gdy chcemy zablokować wszystkie powiadomienia na naszym głośniku, musimy włączyć tryb Nie przeszkadzać.

Za pomocą prostego Korektora, możemy zmodyfikować brzmienie naszego głośnika.

Rozpoznawanie i personalizacja pozwoli głośnikowi Google na udzielanie odpowiedzi i przekazywanie informacji, na podstawie Twoich prywatnych danych.

Dzięki opcji Powiadomienia możesz zdecydować, czy chcesz je odbierać na swoim głośniku.

Ustawienia YouTube pozwalają wyeliminować treści dla dorosłych z wyników głosowego wyszukiwania.

Opcja Połączenia w Duo pozwala na dodanie usługi od Google, która jest alternatywą dla Skype. Oczywiście w przypadku głośnika będziemy mogli nawiązywać tylko połączenia głosowe.

Korekcja opóźnienia w grupie pozwala na synchronizowanie dźwięku. Np., gdy w którymś z głośników wykryjemy opóźnienie spowodowane słabym sygnałem bluetooth.

W części Prywatność możesz zdecydować, czy chcesz przesyłać do Google dane o użytkowaniu oraz awariach. W tym miejscu możesz również usunąć wzór Twojego głosu rozpoznawanego przez głośnik oraz odłączyć urządzenie od usługi Google.

[smartslider3 slider=”19″]

Zakładka Usługi

Przechodzimy do zakładki Usługi, gdzie w pierwszej pozycji ustawiamy Połączenia głosowe i wideo. Jest to kolejne miejsce, gdzie możemy dodać usługę Google Duo i dzwonić na swój głośnik z telefonu.

Lista zakupów pozwala podejrzeć, jakie rzeczy już na niej mamy, ewentualnie ręcznie dodać lub usunąć kolejne pozycje.

Muzyka to jedna z ważniejszych funkcji przy korzystaniu z głośnika Google Home. W tym miejscu możemy powiązać wszystkie nasze usługi oraz wybrać jedną domyślną. Działa to w ten sposób, że kiedy poprosisz asystenta Google, żeby odtworzył np. Hans Zimmer – Time, bez sprecyzowania serwisu, to w moim przypadku odtworzy utwór z zasobów Google Play Music, gdzie posiadam płatną subskrypcję. Możesz dodać na końcu komendy wydawanej do głośnika, kokretnego dostawcę muzyki, np. jeżeli na różnych kontach masz zapisane inne playlisty.

Wiadomości to inne miejsce, gdzie możesz dodać swoje ulubione źródła informacji.

W pozycji Filmy i zdjęcia możesz powiązać swoje konto Netflix i Zdjęcia Google. Subskrypcji tego pierwszego nie posiadam, więc nie wiem jak działa to w praktyce. Jeżeli chodzi o drugie, to za pomocą komend głosowych możesz wyświetlić na ekranie np. telewizora, obrazy zawierające wskazaną osobę, rzecz lub wykonane w konkretnym miejscu.

Jeżeli masz podłączonych kilka kont Google jednocześnie, następna opcja pozwoli wybrać domyślny kalendarz do pobierania informacji oraz do zapisywania zdarzeń.

Kolejna funkcja pozwala podejrzeć wszystkie rzeczy, o których kazałeś pamiętać swojemu Asystentowi.

Notowania giełdowe chyba jeszcze nie działają na naszym rodzimym rynku.

I w końcu Więcej funkcji (Odkrywaj) podpowie Ci, w jaki sposób wykorzystać Asystenta Google i jakie pytania zadawać. Z jakimi usługami współpracuje i w jakie nowe funkcje został ostatnio wzbogacony.

[smartslider3 slider=”20″]
Udostępnij
Dariusz Brzóska
Dariusz Brzóska

Z zawodu handlowiec z prawie 15-letnim doświadczeniem. Sercem zawsze w branży IT. Po godzinach prowadzę bloga o smart home, kanał youtube z animowanymi statystykami oraz projektuję strony internetowe. W wieku 40 lat podjąłem ryzyko i spełniam się zawodowo jako marketer.